När handeln lyfter ökar trängseln

Gallerian har inneburit ett lyft för handelni Boden. Samtidigt har en logisk konsekvens blivit att behovet av parkeringsplatser ökat.- Visst behöver vi ett parkeringsdäck, säger Lars Andersson, chef för samhällsbyggnadskontoret.

Parkeringen utanför Coop Forum brukar vara välfylld de flesta dagar under veckan.FOTO: leif hammarström

Parkeringen utanför Coop Forum brukar vara välfylld de flesta dagar under veckan.FOTO: leif hammarström

Foto: leif hammarström

BODEN2009-11-20 06:00
Frågan om parkeringsmöjligheterna har diskuterats i många år och senast kom den upp till debatt vid fullmäktigesammanträdet i oktober. Torbjörn Lidberg, gruppledare för Socialdemokraterna, hade ställt en interpellation till kommunalrådet Olle Lindström, som han avslutade med två frågor:
¤ Kan Lindström garantera att ett p-däck står klart innan H & M:s etablering i Boden i mars?
¤ Vilka andra åtgärder avser Lindström vidta för att tillgodose behovet av bilplatser i centrum?

Olle Lindström svarade att frågan om ett p-däck är prioriterad, men att byggstarten blivit försenad på grund av ett arrendeavtal på det aktuella området.
Vidare svarade han att cirka 30 nya platser ska vara tillgängliga i centrum.
Ett p-däck har varit aktuellt i många år och nu är byggstart planerad till mars 2010.
- Bygget ska inte vara så komplicerat och förhoppningsvis ska det stå klart till hösten. Vi gör en formell upphandling och lyfter sedan frågan till kommunstyrelsen, säger Lars Andersson
P-däcket ska ligga nedanför Åhléns och bestå av två våningar med cirka 260 platser. Kostnaden är beräknad till 25 miljoner.
- Det kommer också att byggas så att det finns möjlighet att bygga till en våning, säger Lars Andersson.
Delade meningar
Hur stort behovet är råder det delade meningar om. Torbjörn Lidberg hävdar att sedan gallerian öppnats finns det 21 000 kvadrat-
meter butiksyta och det kräver cirka 840 platser.
Lindström å sin sida menade att det enligt normerna behövs 546 platser.
I dag har Boden 690 platser för besökande i centrum. De är fördelade på Coops parkering, Åhléns, parkeringen bakom gamla posten, Centralskolan, Kvarngatan och ett antal gatuparkeringer. Platserna vid Centralskolan är tillfälliga.
Har Boden parkeringsproblem?
- Inte när vi skapat tillfälliga parkeringar. Jag har heller inte upplevt några klagomål. Men visst ökar behovet när Hennes & Mauritz öppnar under nästa år, säger Lars Andersson.
Noterbart i sammanhanget är att 2002 gjorde kommunen en enkät. Den gav till svar att cirka 75 procent tyckte att det var lätt att hitta en parkering och 86 procent ansåg att förhållandena var acceptabla.
Men det är inte alltid lätt. I somras hade till exempel en p-vakt valt att ställa sig på NSD:s parkering...
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om