Movits! avslutade projekt med elever

USA-aktuella Movits! fick stark uppbackning av musikskoleelever från Bodens blåsorkester och Älvsby brass samt Norrbotten big band vid en skolkonsert i går.- Det känns extra tryggt med ett så stort storband, sade Johan Rensfeldt.

Anders och Johan Rensfeldt från Movits! tillbaka från USA avslutade ett projekt tillsammans med högstadieelever med en bejublad konsert i Hildursborg.

Anders och Johan Rensfeldt från Movits! tillbaka från USA avslutade ett projekt tillsammans med högstadieelever med en bejublad konsert i Hildursborg.

Foto: Göran Ström

BODEN2010-02-23 06:00
Jublet steg i publiken bestående av Bodens högstadieelever när bröderna Johan och Anders Rensfeldt i Movits! gjorde entré.
Efter ett omnämnande på en amerikansk blogg och ett framträdande i den amerikanska talkshowen The Colbert Report har uppståndelsen kring swing-hiphop-gruppen Movits! från Luleå varit monumental.
- Det är kul att komma tillbaka efter USA-turnén, vi har mer att berätta nu än tidigare, sade Johan Rensfeldt.
I mars ska de tillbaka till staterna för att spela på en festival.
- Det här är en perfekt mellanlandning. Det är inte varje dag man får spela på Hildursborg. Det är första arena-giget, sade han.
Avslutning på projekt
Konserterna i går och de som hålls i dag i Älvsbyn är avslutning på ett projekt i kreativit skrivande på högstadiet som påbörjades i höstas och där eleverna fått sätta ord på samhällstillståndet.
Projektet är iscensatt av Tomas Öhrn, rektor för musikskolan Boden, som en del i satsningen Skapande skola.
Johan och Anders Rensfeldt från Movits! besökte i höstas alla niondeklasser på Sanden och Korpen och berättade för eleverna hur de gör när de skriver musik och texter.
Ida Kassberg och Martina Ajnewall från klass 9:5 och Erica Häggström från 9:2 på Sandenskolan skrev om människans påverkan på samhället ur lite olika infallsvinklar.
Ida Kassbergs utgångspunkt var hållbar utveckling.
- Man väljer sina egna vägar
i livet. Även om andra skräpar ner behöver inte jag göra det.
Skrivit om svåra saker
Johan Rensfeldts råd till ungdomarna var:
- Kör på, våga tro på det du själv gör, det finns ändå ingen säkerhet åt något håll. Man ska gilla det man gör.
Movits! har fått ta del av texterna ungdomarna skrivit och Johan Rensfeldt gav lite feed back från scenen. Skolmaten fick ganska mycket stryk och en del elever hade skrivit om svåra saker.
"Att vara 15 år är enligt de vuxna den bästa åldern. Om det är så vill jag inte bli äldre", skrev någon.
- Om "anonym" tycker så är ju tråkigt men jag vill hälsa att jag fyllde 27 år för en månad sedan och livet har aldrig varit bättre, sade Johan Rensfeldt.
Konserten inleddes med ett mäktigt intronummer och följdes av flera av Movits! hitlåtar som Fel del av gården och Ta på dig dansskorna, framförda av 70 personer på scenen. Allt i ett synkroniserat sväng.
Inte ge upp
Life Sentence, ett tjejband från Sandenskolan, gjorde ett mycket bra framförande med den egna låten Mr Lover där budskapet var att inte ge upp.
Som bejublad avslutning gavs Movits! Äppelknyckarjazz, också den i full storbandssättning.
- Gillar man inte skolmaten kan man alltid sno lite äpplen, sade Johan Rensfeldt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om