Återemiss efter lång debatt om förskola

Den frågan som väckte störst engagemang på måndagens fullmäktige var Moderaternas motion om att starta en öppen förskola i Boden. Efter två timmars debatt så blev det en återremiss.

Johan Sellin (M) vill starta en öppen förskola.

Johan Sellin (M) vill starta en öppen förskola.

Foto: Lena Leffler

Boden2022-02-23 13:15

Förskolan är en fråga som både föräldrar och politiker har drivit länge och som norr media skrivit om. Ärendet har hela tiden har fördröjts i väntan på att regionen ihop med kommunen ska starta en familjecentral, där både öppna förskolan och barnhälsovården ska ingå. Enligt socialdemokraterna är en lösning på gång men allting bygger på att samarbetspartner Region Norrbotten också gör sitt. Pandemin skulle vara ett skäl till att samarbetsprojektet fördröjts.

Politiker ifrågasatte dock starkt hur "snabbt" det egentligen har gått. Debatten pågick över en timme. Fullmäktigeledamoten Johan Sellin (M) påminde om att beslutet att starta en familjecentral togs för snart åtta år sedan. Sedan dess har ingenting hänt.

– Öppna förskolan nu och låt den växa in i den kommande familjecentralen, uppmanade Johan Sellin (M).

Även Bosse Strömbäck hade synpunkter. Han tyckte att det gick att köra igång en förskola och sedan när familjecentalen öppnar så flyttar man in förskolan.Till slut bröts debatten när Inge Andersson (BA) föreslog en återremittering av motionen fram tills dess att regionen har gett besked om när familjecentralen kan bli av. Enligt socialdemokraterna låg det beslutet inte långt bort. Det som sedan ledamöterna vara oeniga om var om man hade rätt att ställa en återremiss på motionen eller om den måste avslås eller godkännas. Till slut efter ajournering och votering vann återremissförslaget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!