Konstföreningen kämpar för sin överlevnad

Bodens konstgille kämpar för att överleva. "Vi har lokalen till slutet av det är året. Det finns en planerad verksamhet för hela året, men valberedningen har inte kunnat presentera ett förslag på ny styrelse", säger Anette Carlsson, ordförande.

Linnea Henrikssons vernissage hos Bodens konstgille i Enter galleria lockade en stor publik januari 2017.

Linnea Henrikssons vernissage hos Bodens konstgille i Enter galleria lockade en stor publik januari 2017.

Foto: Jan Bergsten

Boden2021-02-18 09:45

Ingen i styrelsen ställer upp för omval. Anledningen är att man tycker man nu gjort sitt. I helgen är det årsstämma, men valberedningen har inte hittat några nya styrelsekandidater.

Det är det ena problemet. Det andra är att man efter årsskiftet 21/22 står utan lokal. De har sin utställningshall på andra våningen i Enter galleria.

– Vi blev kallade till dialogmöte strax innan midsommar i fjol. Där ställdes vi inför kalla fakta hur kommunen såg på det hela, säger Anette Carlsson.

Vad utmynnade det i?

– Från politikens håll är man mycket tydlig med att det är rättviseprincipen som ska råda. Alla föreningar i Boden ska ha samma villkor. Det innebär att vi på medlemsavgiften ska dra in pengar som ska täcka hyreskostnaderna. Och det gör inte vi.

De har runt 150 medlemmar.

Hon berättar att när kommunen flyttade ned dem från lokalen ovanför biblioteket till den fina konsthallen på Enter så var det med en vision och därför betalades hela hyran.

– Man litade på vår verksamhet, att vi håller en god kvalitet. Sedan har något hänt på vägen, säger Anette Carlsson.

Hon förklarar att de blev ställda inför faktum, att kommunen inte längre var beredd att stå för hyran.

– Det finns inte en konstförening som kan betala en hyra i en galleria på det viset. Vid mötet sa man från tjänstepersonernas håll att de önskade att föreningen skulle vara kvar och att vi inte skulle lägga ned på grund av det. Det fanns idéer om att vi kanske skulle få vara i Försvarsmuseum. Vi svarade att det från den här styrelsens sida inte var aktuellt för hela tanken med att vi finns är att vi ska vara centralt.

De har haft cirka 6000 besökare varje år, vilket Anette Carlsson menar är tack vare läget. Hon att övertygad om att många av besöken går förlorade om verksamheten flyttas utanför centrum.

– Vår föreningsverksamhet har kommit Bodens kommun till stor del. Det har rest folk från hela Norrbotten för att titta på utställningarna hos Bodens konstgille. Det man får går aldrig att likställa med ett sportevenemang. Vi kan aldrig finnas på samma grunder.

Hon saknar en politisk vision för konst som drivs på ideell basis. I helgen avgörs om föreningen går i graven eller inte. Utan ny styrelse tvingas den avboka alla årets konstutställningar.

Karta: Bodens konstgille
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!