För 63 år sedan vann Melford Karlsson-Broström serien med Skogså IF.
– När jag flyttade till stan blev det Hornskroken för hela slanten.
Han är en fotbollsfantast av rang, men har hittills inte kunnat följa fotbolls-EM annat än på radio. Sedan han blev pensionär spelar han bowling och blev i år distriktsmästare i 80-klassen. Han har inte bara ett grundmurat idrottsintresse utan följer nyhetsförmedlingen; kriget i Ukraina och i Gaza. Han hade koll på fullmäktiges dagordning den 18 juni när "parkeringseländet" beslutades och är fortfarande engagerad i Byggnads.
Sedan den 23 maj stirrar teve-skärmen svart tillbaka på honom där han sitter i fåtöljen, som underlättar hans besvär med höften.
– På morgonen fungerade den som vanligt. När jag kom hem från bowlingen och hade vilat tänkte jag titta på tv. Bilden var frusen och det stod "ingen signal". Det har hänt förut, men då har det bara varit att starta om, säger Melford Karlsson-Broström.
Dottern Elisabeth Karlsson-Broström förklarar att det var tv-leverantören Sappa som drog in fiber i huset sedan BDTV överlät kontrakten till dem.
– I samband med överlåtelsen skrev Sappa in förbehållet att pappa måste vara ansluten till dem till 2025, så han kan inte byta leverantör, men de har överlåtit nätet till Globalconnect.
Melford kontaktade sin son som talade med Sappa och även kollade att koaxialkabeln fungerade.
– De höll på i över en timme, men ingenting hände, säger han.
Vad betyder teven för dig?
– Allt. Det är tomt utan. Text-tv är också viktig, för där läser jag resultaten, och i NSD. Nu får jag allt från radion, men har missat massor.
Tv:n är speciellt viktig nu när andra verksamheter har sommaruppehåll. Tre av barnen har varit i kontakt med Sappa. Anki Karlsson-Broström påpekar att Sappa först registrerade avbrottet en vecka efter felanmälan. Nu har fadern varit utan tv närmare fyra veckor.
Sedan Melford blev änkling har familjen de senaste åren samlats hos honom varje lördag, spelat V75 och ätit middag tillsammans. Gångerna de inte kunnat är färre än fingrarna på ena handen. De senaste veckorna har han därför åkt till dem, men inte helt utan besvär.
– Det har gått bra, men senast fick jag ont och hade svårt att gå när jag kom hem, säger han.
Dottern Elisabeth var redigt arg:
– Skandalöst! Sappa anmodade pappa att anlita hemmafixarna, men de kan inte göra något. De utgår från att det beror på pappa för att han är gammal, men felet finns inte inne i huset utan utanför och vi ka inte göra mer än vad vi har gjort.
Familjen har även fått hjälp av en utomstående att kontrollera. Problemet är att det inte kommer någon signal till boxen utanpå huset.
Döttrarna berättar att de talat med Globalconnect och en lokal tekniker, men att de svarat att de inte fått någon ärendeorder av Sappa.
– De har lämnat oss felaktig information och blivit avslöjade. Jag tycker det är förfärligt och var rosenrasande. Jag har sagt till dem att det är oacceptabelt att pappa varit utan tv så länge och att de borde ha högre ambitioner, framför allt eftersom han inte kan byta leverantör, säger Elisabeth Karsson-Broström och tillägger att de haft kontakt med antennservice i Umeå, men även de saknar ärendeorder.