Fräcka hälsningen från tjuven – jaktlaget varnar

De senaste åren har jaktlaget i Boden haft inbrott i sin koja flera gånger – och nu är det högsäsong för tjuvarna, varnar Michael Engström, ordförande i jaktklubben.

Inbrotten i jaktkojan har avlöst varandra (genrebild).

Inbrotten i jaktkojan har avlöst varandra (genrebild).

Foto: Henrik Montgomery/TT

Boden2021-10-17 15:11
undefined
Hälsningen från inbrottstjuven stod skriven på varmvattenberedaren.

– På våren och försommaren, och på hösten när mörkret lägger sig, så börjar man se de här bilarna med släpvagnar som trålar runt efter småvägar. Det är ett jävla sätt. Vi gör allt vi kan för att få stopp på inbrotten och sätta dit dem, men det är svårt, säger Engström, som inte vill berätta exakt vart stugan är belägen och vad jaktklubben heter.

Det handlar dock om en stuga i de södra delarna av Bodens kommun, där man plågats av återkommande inbrott.

– Vi har nog haft 3-4 inbrott bara de senaste 6–7 åren. Vid senaste tillfället i fjol försvann det en köttkvarn, en vattenpump, ett spel som man hänger upp älgarna med, en tigersåg, knivar och en låda med plastpåsar, bland annat. Det är sådana saker de är ute efter. Det är klart, de får ihop kanske 10 000 per inbrott. Det är enkla pengar.

undefined
Michael Engström.

Vid inbrottet i fjol hade tjuven eller tjuvarna lämnat ett meddelande efter sig. På varmvattenberedaren stod skrivet "Förlåt. Hoppas ni har en försäkring som täcker detta. Ni gav mig mat". Och så ett hjärta ritat.

– Det känns ju bara hånfullt.

Michael Engström tog en bild som han lade ut på Facebook och frågade om någon kände igen handstilen. Inlägget har 5600 visningar och har fått stor spridning och många reaktioner.

– Vi har fått in jättemånga svar och tips, men tyvärr är det svårt att komma vidare. Man kan ju inte bara åka hem till folk och kontrollera vad de har hemma. Vi anmäler inbrotten till polisen, men de gör i stort sett aldrig någonting. De behöver resurserna till annat. 

undefined
Jaktlaget i Boden har blivit bestulna ett antal gånger.

Michael Engström berättar att innan han blev medlem stals två hela älgar vid ett tillfälle. Och nu på försommaren blev jaktlaget av med ett nybyggt jakttorn, som man ställt upp efter vägen.

– Det är ju givetvis andra jägare som är i farten. Otroligt lågt beteende. Nu för tiden har vi alltid folk som bor i stugan under jakttiden och vi lämnar aldrig älgar upphängda utan bevakning.

Inbrotten kostar pengar och grumlar en del av glädjen med jakten för medlemmarna. Det är svårt för jaktlagen att värja sig mot inbrottstjuvarna. Men förra sommaren fångades en inbrottstjuv av en åtelkamera vid ett inbrott i Arvidsjaur.

– Man kan ha ett larm eller en kamera, men det är hårda bestämmelser kopplat till det. Kameran får bara vara riktad mot dörren. Vi försöker patrullera så mycket vi kan, säger Michael Engström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!