När media kommer till Björknäsgymnasiet sitter avgångsklassen hotell- och livsmedel och äter sin sista frukost tillsammans. Filippa Kurkinen skålar i alkoholfri champagne och är glad att skolan är klar.
– Det är lärarna som fixat vår frukost. Själv kommer jag att jobba i sommar. Jag har fyra jobb, bland annat på Peetgården i Sävast, säger hon.
– Vi har femton fantastiskt duktiga elever som går ut, en tredjedel är grabbar. Vi ser en återgång till utbildningen vilket är kul, säger mentorn Kenneth Vinblad von Walter.
Förr hölls stipendieutdelningen på Björknäsvallens läktare men i dag sker den i klassrummen. SA 20 körde sin i samhällskorridoren där rektorn Ewa Olausson höll ett tal. Eleven Alice Engman fick ta emot dels Peter Englundstipendiet på 5000 kronor samt Idrottsskölden, och klasskamraten Allis Lindbäck tilldelades Bernadottestipendiet av Norrbottens regemente.
– Alice kom bland annat femma i SM i gymnastik, säger klassläraren "Kalle" Grenemark.
Flickorna bar papperstallrikar där det på Alices stod "Klassens prima ballerina" och på Allis "Klassens perfektionist".
– De har verkligen prickat rätt. Jag är noggrann i det jag gör. Vi prövade på vinterveckan i det militära men om jag ska satsa på det militära vet jag inte, säger Allis.
Alice anade att hon skulle få något stipendium.
– Jag har bra betyg. I sommar ska jag jobba på Ica-Kvantum sedan får vi se. Jag ska också ställa upp i SM i gymnastik om två veckor, berättar hon.
Före utspringet samlades familjerna vid utescenen på baksidan. PappaThomas Broström, mamma Sofie Björnström och kamraten Malin Larsson väntade på Minna som går ut estetprogrammet.
– Vår dotters dröm är att fortsätta med musiken, säger mamma Sofie.
– Jag har sökt till en musikalutbildning som börjar 2025. Så till dess får jag hitta något annat att göra, säger Minna.
Några som firat studenten med flak och utan flak är familjen Eriksson med pappa Björn, mamma Ann-Louice och dottern Hanna, 21. De stod och väntade på dottern Malin, NA 20.
– När Hanna gick ut gymnasiet var det pandemi. De fick visserligen springa ut men bara vi föräldrar fick stå här. Jag tycker det var fiffigt av dem att gå till fots genom stan då flak inte tilläts.
De tycker det är kul att flaken är tillbaka.
– Vi har inga fler barn, så för oss är det också sista firandet, säger Björn.