Elchock på 13 000 kronor
I fredags fick Jerry Herdenberg en chock när elräkningen kom. Han ska betala över 13 000 kronor. - Jag låg sömnlös. Orsaken är att Bodens Energi läste av elmätaren fel för två år sedan.
Foto:
Han blev glad när det visade sig att hans åtgärder gav resultat.
- Jag fick ned förbrukningen med 5 000 kilowattimmar per år till 10 000.
Dubbel elförbrukning
De två senaste åren fick han tillbaka pengar från Beab när sluträkningen för året kom. I år fick han sluträkningen i fredags och säger att hans värld rasade samman när han såg att han ska betala över
13 000 kronor och att elförbrukningen stigit till den dubbla, drygt 19 000 kilowattimmar.
Jerry Herdenberg menar att det måste ha blivit något fel när Bodens Energi AB, Beab bytte mätare.
Hardy Lundberg, vd, förklarar att för två år sedan så lästes mätaren av manuellt och då skedde en felavläsning. Jerry Herdenberg debiterades för 10 000 kilowatttimmar i stället för 15 000. Det felet hängde sedan med när de beräknade årsförbrukning i år. Det är bakgrunden till den höga sluträkningen i år.
Han måste betala för två års förbrukning.
- Hans årsförbrukning ligger runt
15 000 kilowattimmar och det innebär att han måste göra något för det är lågt. Utan vedeldning skulle hans förbrukning ligga runt 20 000-22 000 kilowattimmar, säger Hardy Lundberg.
Hade inte Beab läst av fel så hade inte Jerry Herdenberg hamnat i den här situationen. Ändå säger Hardy Lundberg att han måste betala hela räkningen annars riskerar han att få elen avstängd.
- Men jag förstår om det här blev en otrevlig överraskning för honom.
NSD har tidigare skrivit om kunder som ifrågasatt elräkningar och av kommentarerna på NSD:s hemsida framgår att många upplever att de blir lurade.
Har ni ett trovärdighets-problem?
- Jag har varit ute en del och talat med folk. Människor är inte medvetna om hur de förbrukar sin el. Dessutom har elkostnaden fördubbalats på några år. För några år sedan var kostnaden 50 öre per kilowattimme. Nu ligger den på en krona. Bara det senaste året har priset stigit 20 öre och på ett öres höjning tillkommer moms, så för kunden blir det 1,25 öre, säger Hardy Lundberg.
Han tycker elbolagen hamnar i en otacksam situation och att kunderna skjuter budbäraren. Hans råd till kunderna är att avläsa sin förbrukning och följa med.
- Vi har ett dilemma. När jag är ute och informerar så tror inte människor på oss. Frågan är vad man ska göra åt det.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!