Dement kvinna glömdes bort

BODEN. Rutinerna på Erikslundens demenscentrum i Boden är bristfälliga. Vid ett tillfälle blev en åldersdement kvinna bortglömd av personalen på kvällen och kvinnan blev sittande på en stol hela natten.

Foto:

Boden2008-07-11 06:00
Enhetschef Anneli Wemmenhag ser allvarligt på händelsen och medger att avdelningen har brustit i sina rutiner. Händelsen inträffade i samband med ett arbetsskifte på avdelningen. En åldersdement kvinna önskade få sitta uppe en stund innan hon skulle gå och lägga sig.
Personalen var medveten om att kvinnan inte låg i sin säng, men glömde bort att informera den vikarie som hade tillsynen på natten.
- I vanliga fall brukar inte kvinnan vilja ha tillsyn på nätterna eftersom hon vaknar när personalen kommer in och har svårt att somna om igen, säger Ulla Fredriksson, verksamhetschef för kommunens äldreboenden.
När personalen hittade kvinnan på morgonen hade hon somnat
i stolen.
Ingen dokumentation
Enligt socialtjänstlagen ska ålderdomshemmet hålla fortlöpande anteckningar om dagens händelser och uppföljningar, en så kallad social journal. Tanken är att journalen ska överlämnas vid arbetsskiftet så att nattpersonalen kan få en överblick över dagens händelser.
En sådan dokumentation skrevs aldrig den aktuella kvällen och det muntliga informationsutbytet var bristfälligt.
- I onsdags hade vi möte med personalen och vi konstaterade att vi måste bli bättre på att dokumentera. menar Anneli Wemmenhag.
Anmälan gjord
Händelsen är nu avvikelseanmäld till medicinskt ansvarig sjuksköterska, Monica Hansson, som beslutar om anmälan ska läggas ner eller föras vidare.
Något beslut på den punkten vill hon dock inte kommentera.
- Jag och Ulla Fredriksson diskuterar nu om vad det är som brustit och vilka åtgärder vi kan göra så att det inte händer igen. Anmälningen gjordes direkt efter händelsen och avdelningen har varit bra på att rapportera det som hänt till mig, säger Hansson.
Fler brister
Sedan Erikslunden öppnade i juni har någon hygienombudsman ännu inte tillsatts på avdelningen och det moderna larmet har haft vissa problem, dock inget som påverkat de boende.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om