Delade meningar hos operatören och försäljarna

BODEN. Vem talar sanning?Telia hävdar att det inte finns någon övre åldersgräns för ett mobiltelefonabonnemang. Phone House som säljer på provision åt operatören säger något annat åt kunderna.

Boden2008-09-08 06:00
NSD ringde först upp Phone House kontor i Luleå i fredags och frågade om försäljningen. Enligt försäljaren hörde frågan hemma hos Telias presstjänst. NSD fick tag på Jan Sjöberg, Telias presstjänst under helgen.
Han ville först kontrollera med butikssidan som i sin tur kontrollerade med Telias ledning om regelverket. När Sjöberg återkom på telefon rådde det inga oklarheter längre.
Finns ingen övre åldersgräns
- Telias mobiltelefonabonnemang har ingen övre åldersgräns. Det enda som gäller är att kunden är myndig och att det görs en kreditkontroll så det inte finns några betalningsanmärkningar, säger Sjöberg.
Om reglerna är solklara varför blir det dubbla budskap?
- Det är en väldigt bra fråga och mitt svar är att jag inte vet vad som sagts i detta ärende. Jag tycker du kan hälsa paret att de är välkomna till vår butik i Luleå för att få ett mobiltelefonabonnemang, säger Sjöberg.
Är det inte allvarligt för Telias trovärdighet när det blir så här?
- Givetvis är det olyckligt om någon avsiktligt skulle fara med osanning, säger Jan Sjöberg.
Har Phone House egna försäljningsregler?
- Nej, vi har samma krav på våra återförsäljare vad de får eller inte får göra. Om någon inte lever upp till de regler som gäller i avtal då är det klart att vi tar ett samtal med försäljaren. Vi ska prata med Phone House skyndsamt. Om vi kontaktar deras Luleåkontor eller deras huvudkontor får vi se, säger Sjöberg.
Hur Telias affärsavtal ser ut med Phone House vill inte Sjöberg gå in på.
- Det är affärshemligheter. Men i våra avtal finns inget nämnt om någon åldersgräns, säger Sjöberg.
Har Telia fått kritik tidigare för Phone House försäljningsmetoder?
-Några sådana uppgifter känner jag inte till, säger Sjöberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om