Planerna: 200 bostäder och förberedelse för brobygge

Bodens kommun och Lindbäcks Bygg har stora visioner för centrumnäraTjärnbacken. "Tanken är ett område som är öppet för alla", säger Fredrik Hemborg, vd Lindbäcks Projektutveckling.

Översiktsvy över Tjärnbacken där det planeras för 150-200 bostäder.

Översiktsvy över Tjärnbacken där det planeras för 150-200 bostäder.

Foto: Visionsbild: Nordmark och Nordmark

Boden2024-02-28 11:46

För området Tjärnbacken finns ett markanvisningsavtal med planer på 150-200 bostäder. Markområdet tillhörde fram till 2016 Försvarsmakten innan kommunen blev ny ägare. Tjärnbacken ligger cirka 700 meter från Bodens centrum och har sedan 2020 föreslagits som nytt bostadsområde av kommunen.

Det är Lindbäcks Bygg som har markanvisningsavtal för området.

– Vi tänker oss ett område med blandad bebyggelse både enfamiljshus i radhusform och lägenheter i flerbostadshus, säger Fredrik Hemborg, vd Lindbäcks projektutveckling.

Han beskriver det naturnära området intill Bodån som fantastiskt. 

– Tanken är ett bostadsområde som är öppet för alla, inte bara för de som bor där att röra sig igenom. Vi försöker åstadkomma viktiga kopplingar mellan Sveavägen upp mot kyrkogården och även tvärs Bodån där det finns förberedelse för att bygga en bro. Det ingår inte i vårt åtagande men vi ser till att möjligheterna finns.

BoKlok hoppade av samarbetet men nu har Lindbäcks Projektutveckling hittat en ny partner i Cederfors.

– Det är en bostadsutvecklare som drivit projekt på olika ställen och som är duktig på att skapa områden med blandad bebyggelse. Det är ett bra samarbete där vi kan komplettera varandra och göra någonting som verkligen är positivt för Boden och Bodensarna, säger Fredrik Hemborg.

Detaljplanen för Tjärnbacken ligger ute på samråd till och med 4 mars då allmänheten har möjlighet att ta del av handlingarna och lämna synpunkter.

Karta: Tjärnbacken
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!