Boden toppen i Norrbotten

Boden har bästa företagsklimatet i Norrbotten - det visar Svenskt näringslivs årliga ranking.- Det är naturligtvis jätteroligt. Det finns ett gott samarbetsklimat och många mötesplatser, säger Jeanette Nilsson, näringslivschef.

Glada miner i Boden när Svenskt näringsliv presenterade rankingen över företagsklimatet. Fr v: Åke Eltoft, ordförande i näringslivsstyrelsen, Karin Palovaara, Medarbetare i Norr, Jan-Olov Nordström, regionschef Svenskt näringsliv, Eva Martinsson, Medarbetare i Norr, Thomas Hortlund, Pionjären och Jeanette Nilsson, näringslivschef.FOTO: Leif Hammarström

Glada miner i Boden när Svenskt näringsliv presenterade rankingen över företagsklimatet. Fr v: Åke Eltoft, ordförande i näringslivsstyrelsen, Karin Palovaara, Medarbetare i Norr, Jan-Olov Nordström, regionschef Svenskt näringsliv, Eva Martinsson, Medarbetare i Norr, Thomas Hortlund, Pionjären och Jeanette Nilsson, näringslivschef.FOTO: Leif Hammarström

Foto: Leif Hammarström

BODEN2009-05-05 06:00
Boden är en av 23 kommuner som haft en stabil utveckling och avancerat 14 placeringar - från 96:e till 82:a plats.
Kommunen är också en av tre Norrlandskommuner på topp 100. De övriga är Åre och Örnsköldsvik.
Arvidsjaur ligger tvåa trots att man tappat 63 placeringar medan Haparanda sjunkit som en sten och tappat 103 placeringar.
- En orsak är att man inte fått ut det man hoppats av Ikea-effekten, säger Jan-Olov Nordström, regionchef för Svenskt näringsliv.
Arjeplog, Gällivare, Luleå och Älvsbyn är fyra av 26 kommuner som kännetecknas av upp- och nedgångar i rankingen. Luleå har tappat fem placeringar och ligger först på 175:e plats.
Motorn hackar
Det har fått moderaterna med gruppledaren Mattias Karlsson i spetsen att reagera. I ett pressmeddelande skriver han:
- Att Luleå Kommun, som skall vara tillväxtmotorn i Norrbotten, först återfinns på plats 175 i näringslivsrankingen visar på att man har en kommunledning som inte tar näringslivsfrågorna på allvar.
- Det krävs nu krafttag för att komma till rätta med miljön för företagande i Luleå. Moderaterna kommer att föreslå att kommunen utser ett särskilt kommunalråd för näringslivsfrågor, säger Mattias Karlsson.
Sämsta siffrorna
Det ser heller inte positivt ut för Norrbotten som helhet. Faktum är att siffrorna aldrig varit sämre.
- Företagsklimat är ingen prioriterad fråga ute i kommunerna. Sedan spelar konjunkturdelen också in. Samtidigt ska vi komma ihåg att Norrbotten tappat 18 000 invånare på 15 år, säger Jan-Olov Nordström.
Boden har alltid legat väl framme och flera gånger tidigare toppat rankingen.
- Boden har gjort en lång resa, men gjort den bra. När vi startade rankingen låg man på 210:e plats. Det är många som har mycket att lära av Boden, säger Nordström.
Lyssnar
Det finns flera orsaker till Bodens goda siffror och en betydande anses vara att man i stor utsträckning lyssnat och pratat med företagen.
- Det är viktigt att vi lyssnar på varandra. Likaså är det viktigt med långsiktighet och att vi visar oss i företagarsammanhang, säger Åke Eltoft, ordförande i näringslivsstyrelsen.
Karin Palovaara och Eva Martinsson startade Medarbetare i norr år 2000 och har märkt en klar förbättring av företagsklimatet.
Ett hot
- I början var det inte helt enkelt. Vi upplevdes som ett hot. Nu ser vi goda utvecklingsmöjligheter, säger Karin Palovaara.
Kommunernas viktigaste bidrag till ett bättre företagsklimat anses främst vara att öka kommunens attraktionskraft, låta fler privata företag driva kommunal verksamhet, bättre dialog mellan kommun och företagare och stimulans av nyetableringar.
Fotnot: Svenskt näringsliv definierar företagsklimatet som summan av de attityder, regler, institutioner och kunskaper, som möter företagen i vardagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om