Det var vid 03-tiden, natten mot måndag, som larmet gick i Ballonghallen vid Bodens ishall.
Efter helgens ymniga snöfall hade trycket på ballongen blivit för mycket.
- Det gick ett automatlarm på grund av nedsänkning av ballongduken och trycksänkning. Snön hade rasat till en koncentrerad punkt som gjorde att duken sjönk ihop ända ned till isen, säger Christer Andersson, driftchef på kommunens fastighetsavdelning.
Hur fungerar snöunderhållet av Ballonghallen?
- Man kan inte beträda ballongen utan normalt sett ska snön rasa av naturligt genom justering av tryck och temperatur. Men nu hade snön tyvärr stannat upp vid slussporten, där ismaskinen åker in.
Ingen kom till skada
Eftersom ballongen sjönk ihop mitt i natten kom lyckligtvis ingen person till skada.
- Men sånt här ska inte få hända. Vi kommer att utreda det här och ser allvarligt på det, säger Christer Andersson.
Ballongduken har gått sönder och monterats ner under måndag förmiddag.
- Den har rivskador. Det kommer ta flera dagar innan vi kan öppna Ballonghallen igen.
Riskerar Ballonghallen att tas ur bruk permanent?
- Just nu vill jag inte spekulera när vi kan öppna hallen igen.
I skrivande stund är det okänt hur många hockeyföreningar och liknande som drabbas av stängningen.
Ballonghallen i Boden togs i bruk för cirka två år sedan och har tidigare drabbats av olika driftstlörningar gällande bland annat larmfunktionen.