773 kronor ska vara 48

Det ska vara 48 kronor för enkel tågresa Boden-Älvsbyn, inte 773 kronor. - Det är ett fel som uppstått på SJ:s webbsida när man beställer biljetter, säger Björn Nilsson, verkställande direktör för Norrlandståg.

Foto: Bengt-Åke Persson

Boden2009-12-22 06:00
Om man i söndags, via SJ:s kundtjänst, bokade en enkel biljett med tåget som avgick 17.25 från Boden kostade biljetten till Älvsbyn 797 kronor. Samma biljett inköpt på nätet var något billigare, 773 kronor. Resan tar 26 minuter.
Rättar till felet
Björn Nilsson kan på måndagsmorgonen ännu inte redogöra för hur felet uppstått.
- Vi har bett våra tekniker ta bort felet så fort som möjligt. Det är bra att vi blir uppmärksammade så att vi kan rätta till det.
Björn Nilsson vet inte om någon resenär betalat fel pris.
- Jag skulle bli förvånad om någon gjort det, det är en så orimlig summa. Om någon har betalat så kan de kontakta SJ så rättar vi till det.
Motsägelsefullt
Björn Nilsson hänvisar till
SJ:s callcenter för att få rätt pris vid bokning.
NSD ringde vid lunchtid
i går för att kontrollera och fick motsägelsefulla uppgifter. På måndagskvällen kostade avresan 17.25 Boden-Älvsbyn 797 kronor, på tisdag kostar resan 63 kronor och på onsdag åter 797 kronor. SJ Kundtjänst har uppmärksammats på problemet och kan ge rätt pris.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om