12 nya villatomter på Hornsdal

Bodens kommun kommer snart gå ut med en detaljplan på området Hornsdal, grannen med utbyggda Hornsberget. " Vi kommer att kunna skapa 10-12 nya villatomter där", säger samhällsbyggnadschefen Lars Andersson.

Lunda. Så heter området mittemot Bränna och i närheten av Maranvägen vars detaljplan ska upp till fullmäktige för beslut i slutet av februari.

Lunda. Så heter området mittemot Bränna och i närheten av Maranvägen vars detaljplan ska upp till fullmäktige för beslut i slutet av februari.

Foto: Lena Leffler

BODEN2018-01-22 20:08

Enligt honom så gäller det att sätta igång detaljplanerna med god framförhållning eftersom intresset för att bygga i Boden är stort.

– Just nu håller vi på med två detaljplaner åt Bodenbo där vi utökar byggrätten i vissa områden men även en detaljplan till ett nytt litet villaområde i Sävast. Den planen ska vi snart ut på samråd med, säger Andersson.

Det aktuella villaområdet Hornsdal, ligger mittemot det större bebyggda villaområdet på Hornsberg där snart alla husen på de sålda villatomterna är slutförda.

– Hornsdal är faktiskt ett jättefint område som ännu är odöpt. Området blir luftigt med mycket grönt och en bra detaljplan.Vi kommer att gå ut på samråd med grannarna. Området som sådant har ju bra med kommunikationer och genom att bygga även Hornsdal så bygger vi ihop de två villaområdena på ett bra sätt.

Enligt Andersson är markområdet grovt uppskattat på drygt tre hektar.

– Det blir 10-12 tomter på betydligt mer än 1000 kvadratmeter per tomt vilket är stora småhustomter,

I nästa politiska beslutsväng kommer även detaljplanen för Lunda, villaområdet som ligger mittemot Bränna på Sävastön upp till beslut.

– På villaområdet handlar det om ett trettiotal bostadshus. Detaljplanen ska upp till antagande den 26 februari som är nästa fullmäktige, säger Lars Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om