Ingen staffansritt, men luciatåg i Avan

Det är så mörkt och grått, att Sylvia Huuva och hennes ryttarkompisar bestämt sig för att på sitt sätt försöka muntra upp i Avan vid Luleälvens strand.

Håll koll på hästen Elsa och hennes kompisar i Avan på söndag. Ett beridet luciatåg är inte det vanligaste som finns.

Håll koll på hästen Elsa och hennes kompisar i Avan på söndag. Ett beridet luciatåg är inte det vanligaste som finns.

Foto: Sylvia Huuva

Avan2020-12-11 15:44

– Vi går "all in" för att försöka glädja folk. Runt lunchtid på söndag rider vi genom Avan klädda som ett luciatåg. Det finns både tärnor och lucia, snögubbar och en julgran med i tåget.

I vanliga fall brukar ryttare och hästar på Mariebäck samlas i stallet, ta en tur genom skogen och sedan fika på Luciadagen.

– Men i år tänkte vi både glädja andra och passa på tillfället att samla in pengar till Vilda Kidz. Coronasäkert, alltså.

En av hästarna i tåget kommer således inte att ha någon ryttare, utan en vacker presentsrosett. På hästen, unghästen Hulda, kommer det finns det aktuella swishnumret till Vilda kids och en QR-kod till föreningen. 

I tåget finns alltså elva ryttare, tolv hästar, en hund och allehanda andra "djur" och varelser som exempelvis en levande julgran.

– Den har lovat att ha en blinkande stjärna i toppen, lovar Sylvia Huvva.

I tåget ska också finnas hästen Elsa med ryttare som delar ut godis. 

Även om deltagarna i det beridna luciatåget inte kallas sig några större sångare, kommer det även att finnas med julmusik och pepparkaksgubbar. 

Initiativet har tagits emot mycket positivt av Avanbor och andra sedan Sylvia Huuva berättade om det på Avans facebooksida.

– Det är tråkigt nog när det är som det är med corona och allting.

Återstår att se om bilisterna på Seletvägen och Avanvägen visar tillräcklig hänsyn till ryttare, gående och hästar. 

– Vi är så många att de i alla fall inte kan skylla på att de inte ser oss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!