Varnar för laviner i Arjeplogsfjällen

Länsstyrelsen rapporterar om stora laviner i Arjeplogsfjällen. "Man ska vara väldigt försiktig i fjällmiljön nu", säger naturbevakaren Tom Wiklund.

Det har nyligen gått en lavin på fjället Tjeäksá, nära Adolfström och några kilometer sydost om Kungsleden.

Det har nyligen gått en lavin på fjället Tjeäksá, nära Adolfström och några kilometer sydost om Kungsleden.

Foto: Tom Wiklund

Arjeplog2021-03-12 22:21

Nyligen gick det en lavin på fjället Tjeäksá. Tom Wiklund arbetar som naturbevakare i Arjeplogsfjällen och han uppger att det just nu är lavinfara och att det har rasat på flera ställen.

– Det rasar på väldigt låga sluttningar till och med. Jag vill uppmana framför allt skoteråkarna som kör i rasbranterna att de ser upp lite mer, säger han.

Han säger att det har kommit ganska mycket lössnö under en period och eftersom det inte har varit någon blida tidigare har inte snön lagt ihop något undertill.

– Sen blev det en rejäl blida och då fick man ett lager av skare ovanpå och nu har det kommit snö, så när det väl far så far alltihop. Det är det som är det största problemet.

Tom Wiklund vill att folk som befinner sig i fjällmiljön är uppmärksamma.

– Det är lätt hänt att man utlöser en lavin även om man bara är ute på skidor, om man åker där det är ganska brant.

Han uppmanar också de som är ute på isarna att vara uppmärksamma. När det har varit högvatten i strömmande vattendrag fryser isen, men när vattnet rinner undan bildas så kallade häng-isar. Då är det en risk för sprickbildningar när häng-isarna sedan släpper. Enligt honom är isläget på sjöarna i det stora hela ganska bra, men han varnar för isen just vid sjöarnas inlopp och utlopp.

– Kärnisen är inte så stabil, däremot är det ganska mycket vattensörja som har frusit ihop men kommer det värme tror jag att det kan gå ganska fort med isarna, säger Tom Wiklund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!