Dramatisk älgolycka utanför Älvsbyn

En bilförare ska enlig polisen ha klarat sig helt utan skador efter efter en älgpåkörning på torsdagskvällen i höjd med Pålsträsk.

En manlig bilförare skadades efter en älgpåkörning på torsdagskvällen öster om Älvsbyn. Enligt de första uppgifterna från räddningstjänsten ska mannen ha klarat sig från allvarlig fysiska skador.

En manlig bilförare skadades efter en älgpåkörning på torsdagskvällen öster om Älvsbyn. Enligt de första uppgifterna från räddningstjänsten ska mannen ha klarat sig från allvarlig fysiska skador.

Foto: Dennis Pettersson/Helagotland.se

Älvsbyn2020-09-10 20:12

Larmet inkom till räddningstjänsten vid halvåttatiden på torsdagskvällen. En personbil hade kört in i en älg efter väg 94 i höjd med Pålsträsk öster om Älvsbyn.

– De rapporter vi har fått är att bilföraren är ute ur bilen. Han ska vara vid medvetande och är talbar, säger Peter Granberg, räddningschef i beredskap vid räddningstjänsten för Piteå och Älvsbyn.

Under telefonsamtalet inkommer nya uppgifter från personalen på olycksplatsen.

– Jag uppfattar att det har gått bra. Men man vet aldrig innan de är undersökta på sjukhus, säger Granberg.

Kontakter är tagna med berört jaktlag för att inleda eftersök på den skadade älgen som sprang från olycksplatsen.

Uppdaterad 21.20:

Polisen rapporterar om att inga personskador ska ha uppstått vid kollisionen.

Den påkörda älgen har anträffats död. 

Karta: Pålsträsk
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!