Tommy Nilsson om BBB: "Några som låg"

Tommy Nilsson stängde BBB för säsongen – och planerar redan återkomsten i Luleå. "Det var en jäkla fest", säger han.

Elisa Lindström, Magnus Carlsson, Sofia Källgren och Tommy Nilsson på plats i Rom

Elisa Lindström, Magnus Carlsson, Sofia Källgren och Tommy Nilsson på plats i Rom

Foto: Kristofer Sandberg

Nöje2018-09-04 19:16

Sommaren har precis passerat – och julen står vid dörren. Åtminstone i Tommy Nilssons värld.

Sångaren befinner sig för tillfället i Rom, där han förbereder vinterns julturné "Christmas night" med kollegorna Magnus Carlsson, Elisa Lindström och Sofia Källgren. I december kommer han bland annat till Luleå, som han besökte för några dagar sedan och stängde BBB för säsongen.

– Det var en jäkla fest ska jag tala om, det var ett fruktansvärt drag där nere på "Båten". Men det var trevligt, jättekul. Mycket folk och glada människor, säger han.

– Jag vet inte hur mycket folk det brukar vara där men det var väldigt mycket folk. Det var säsongsavslutning så det var kanske därför folk var extra på hugget.

Hur var kvällen?

– Det var skitkul faktiskt. Ibland blir det kul och i Luleå var det kul (skratt).

Biljettförsäljningen och planerna inför stundande julshower har dragit igång på allvar trots att det nästan är fyra månader kvar till jul. När Tommy Nilsson kommer med "Christmas night" till Kulturens hus kommer Luleå visa sig från en annan sida.

– Jag tycker om konserthus också, där man får spela inför en sittande publik som är där för att lyssna. Vi är fyra starka sångare så det ska bli intressant att se vad vi kan göra, det blir spännande, säger Nilsson.

Det var inte många sittande i lördags?

– Nej, det var inte så många som satt tror jag. Det var några som låg, man annars var det inte så många (skratt).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!