Hela havet (S)tormar
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.
Men nu är det hela havet stormar i Arvidsjaurpolitiken. Det har varit strömhopp från ledande politiska poster.
Jerry Johansson har slutat som kommunalråd. Lars Holmqvist har avgått som vice ordförande i kommunstyrelsen. Ruschadaporn Lindmark har lämnat ordförandestolen i arbetarekommunen.
Mitt i all turbulens visar det sig nu att S-föreningarna i Moskosel och Glommersträsk spelar under täcket med det lokala Centerpartiet.
De två S-föreningarna tänker nominera centerpartisten Sven-Olof Granlund som nytt kommunalråd.
Jan-Åge Mikalsen, som tagit över ordförandeklubban i arbetarekommunen mitt i stormen, markerar helt riktigt mot detta beteende.
"Tyvärr så har S-föreningarna i byarna drivit denna fråga utan att göra övriga partimedlemmar och föreningar inom arbetarkommunen delaktiga", konstaterar han.
Mikalsen påminner om att arbetarekommunen har sitt eget nomineringsmöte 27 oktober.
"Vi är övertygade om att vi här lokalt, har kompetenta och goda krafter inom vårt eget parti", konstaterar Mikalsen.
Som gamle VPK-ledaren C-H Hermansson sa en gång i tiden: "Någon dj-vla ordning får det faktiskt vara i ett parti".
Det ligger inte i S-föreningarnas uppdrag att lansera borgerliga kommunalrådskandidater. Det sköter de borgerliga partierna bäst själva.
Om det sedan är så att det finns enskilda socialdemokrater i Glommerträsk eller Moskosel inte kan leva med partiets arbetsformer och egna kandidater, så är förutsättningarna enkla. Då är det bara att ta sitt pick och pack och lämna partiet.
Valresultatet 2006 var för övrigt klockrent. Det var socialdemokraterna som fick stöd av 6 av 10 arvidsjaurbor. Centern backades upp av endast 10 procent.
Så länge dessa klara och tydliga majoritetsförhållanden består i Arvidsjaurpolitiken borde det vara en självklarhet att nästa kommunalråd blir en socialdemokrat. Varför inte satsa på en S-kvinna i den gubbdominerande inlandskommunen?
Vill Arvidsjaurborna ha något annat än S-styre får de tillkännage det i samband med kommunalvalet nästa höst.