Dags att agera, Ulf Kristersson!

Politik2011-01-05 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

En läsare mejlar och tackar för att jag skrivit om det orimliga i de nya sjukförsäkringsreglerna. Hon berättar om en nära anhörig som fallit hårt mellan stolarna.

"För en ung människa som efter en avslutad akademisk examen med stor studieskuld insjuknat och därför inte kunnat arbeta och få någon SGI (sjukpenninggrundande inkomst) känns det bittert och ytterst kränkande att tillhöra en grupp för vilken den trygghet det pratas om inte gäller och för vilken det inte finns någon plats i dagens samhälle", skriver hon.

Faktum är att den gruppen straffas dubbelt. De som har SGI och tidsbegränsad sjukersättning, men fråntagits den och hänvisats till arbetsförmedlingen, kan söka på nytt om ersättning eller sjukpenning. Men för den som aldrig har hunnit skaffa sig en sjukpenninggrundande inkomst går det inte att söka på nytt.

Den personen hänvisas i stället till socialkontoret och försörjningsstöd.

Socialförsäkringsminister Ulf Kristersson (M) lägger pannan i djupa veck och ser bekymrad ut när han hör talas om sådana här fall. Men han framställer dem mest som olycksfall i arbetet.

Ministern vill inte medge att skulle vara något fel på det nya regelverket. Men det handlar inte bara om enstaka fall eller misstag.

Det handlar om ett politiskt systemskifte i sjukförsäkringen. Enligt Konjunkturinstitutet beräknas ytterligare 20 000 bli utförsäkrade under 2011.

Forskaren och författaren Björn Johnson sammanfattar läget i sjukförsäkringen på följande sätt:

“Sjukförsäkringen har förvandlats till en kravförsäkring som på administrativ väg friskförklarar människor, istället för att varsamt lotsa dem tillbaka till arbetslivet“.

På sin blogg konstaterar LO-utredaren Kjell Rautio:

"Sverige har idag västvärldens hårdaste regler för sjukersättning (förtidspension). Bara Mexiko har idag ett lägre inflöde i förtidspension bland OECD-länderna."

Det är hög tid att Ulf Kristersson och regeringen agerar. Bristen på handlingsförmåga kommer att få allvarliga konsekvenser för många redan utsatta människor.

Det behövs stöd, rehabilitering och subventionerade anställningar för att hjälpa dem som har arbetsförmåga tillbaka till arbetslivet - inte stupstockar och stelbenta regler.