Bombhögern tar till orda

Politik2011-05-11 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

S-ledaren Håkan Juholt har fått en del kritik, även internt, för att han tvekar om en förlängning av den svenska militära insatsen i Libyen.

Men Juholts linje har också stöd av många.

Enligt en färsk Sifo-mätning vill bara 30 procent av svenskarna förlänga insatsen.

Övriga 70 procent är tveksamma eller emot en förlängning

Juholt får dessutom stark uppbackning från tidigare försvarsministern Thage G Peterson.

"Socialdemokraterna vill diskutera andra insatser än rent militära. Det är vi inte ensamma om. Till och med NATO-länder omprövar nu sin militära insats", sa Thage G Peterson i ett tal i Borlänge under måndagen.

Den svenska bombhögern vill dock annat. På ledarsidan i regeringsorganet Norrbottens-Kuriren (M) 10 maj framställs alla som har pläderat för samtal och fredliga förhandlingar i Libyen som ett gäng demokratiskt tvivelaktiga figurer.

Men det är bättre att svensk utrikes- och säkerhetspolitik förknippas med bistånd, diplomati och humanitära insatser än militärt våld och dödande.

Självmordsbombaren i Stockholms julhandel 2010 borde ha lärt oss att den mer militaristiska och Nato-orienterade utrikespolitiken exponerar Sverige och svenska folket för nya faror.