Turismansvariga kan lära av Norge

VACKRA VYER. Lofoten är en av många vackra platser i Nordnorge.

VACKRA VYER. Lofoten är en av många vackra platser i Nordnorge.

Foto: Bjørnbakk,Jan-Morten

HELGKRÖNIKA2015-05-29 22:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

En av tjusningarna med att resa är att planera. Tänk, vi kommer att passera Muodoslompolo och jag får åter se den vackra orten. Ska vi stanna och äta i Karasjok?

Hur är det med öppettiderna på Alta museum? Så sitter man och planlägger. Det är en del av resan.

Jag har sökt information på nätet och kan bara konstatera att Norges överlägsenhet är lika markant som i skidspåret. Visit Norway, hemsida för det norska turistrådet, har en fullödig information med hänryckande bilder, tips på hotell, föreslagna resvägar och så vidare.

Efter några dagar kom den beställda fyrfärgsbroschyren i brevlådan, inriktad på Nordnorge och Svalbard (men ögruppen tänker jag inte besöka denna gång).

Länsstyrelsen i Luleå hänvisar till Heart of Lapland. Det är ett lokalt bolag som verkar för att utveckla och marknadsföra besöksnäringen i Kalix, Haparanda, Överkalix, Övertorneå och Pajala.

Det man undrar är varför inte alla länets kommuner förenas i en gemensam turismsatsning. Boden, Luleå, Kiruna och alla andra kommuner. Om man kunde erbjuda hela Norrbotten skulle det vara tungt. Nu saknas helhetsgreppet. Informationen blir plottrig och svår att överblicka.

På Länsstyrelsens hemsida står detta:

”Norrbottens län är ett län som lockar många besökare från Sverige och övriga världen. Turismen har stor betydelse för länet.”

Så är det. Jag är övertygad om att man skulle kunna locka många tusen till om de med planer på att besöka Norrbotten erbjöds hela länet och om utbudet samlades i broschyrer som man kan få hem till brevlådan.

Om den blivande turisten ska hoppa mellan olika hembygdsföreningars och kommuners hemsidor är det lätt att man tröttnar och istället väljer något som Visit Norway har att erbjuda. Informationen från det västra grannlandet är i alla avseenden bättre, mer lockande och mer sammanhållen. De som har ansvaret för att utveckla turismen i den fagra Norrbotten gör klokt i att åka på studieresa till Norge.

Först skrev man artikeln. Sedan ringdes redaktionen upp från en myntautomat och man läste in texten på en bandspelare som fanns på redaktionen. Texten skrevs ut på skrivmaskin och gick till sätteriet, där den skrevs en sista gång. Så var det på min första kongress för fyrtiofem år sedan.

Utvecklingen har gått framåt. Det man kan beklaga är att de frigjorda resurserna inte investerats i mer och bättre journalistik.

Zlatan ska inte till Manchester United.

Göran Lambertz ska inte till tevesoffan.

Fotbollspampen Sepp Blatter ska inte bli ordförande i EU:s antimutkommitté.

Vladimir Putin får inte Nobels fredspris.

Sverige tar inte medalj i fotbolls-VM i Kanada.

Det var dagens prognoser.

Lyssna gärna på dokumentärerna i radions P 1 och P 3.

Jag lyssnade nyligen på programmet om terrorplanerna mot Jyllandsposten. Andlöst spännande och välgjort. Den kanske bästa journalistiken i Sverige just nu.

Njut nu denna sista majhelg och ha det så bra!