I dag är det allhelgonadagen.
Författaren Louise Gunvor Catharina Lagercrantz Boije af Gennäs blir 52 år. Tänk vad tiden går. Nyss var hon en lovande debutant på den litterära scenen.
Den här dagen år 1755 drabbades Lissabon av en jordbävning som krävde omkring 70 000 liv.
I morgon är det röd dag så pappersutgåvan av denna tidning kommer inte; det är förklaringen till att jag hemsöker er redan på fredag.
November är svinmånaden, en grå anhopning av meningslösa dagar, som pölsa utan rödbetor.
Ingen vettig politiker lanserar ett reformförslag i november och ingen telefonförsäljare skulle komma på tanken att lansera en ny modell denna gråa månad.
”På en sådan dag (en grå dag i november) kan ingen gifta sig eller få högsta betyg i en tentamen. Det enda man kan fördriva tiden med är stärbhusutredningar, släktmiddagar och självmord.” Så skrev Sten Selander.
Den danske poeten Henrik Nordbrandt, som fick Nordiska Rådets litteraturpris år 2000, hävdar i en dikt att året har femton månader och att november är starkt överrepresenterat.
Så, kära norrbottningar, det gäller bara att bita ihop och härda ut. Befrielsen kommer först den 1 december.
Profilskolans vd i Stockholm, Greger von Sivers, sa i en dold inspelning som Uppdrag Granskning gjorde att han vill skydda de ”fina” eleverna på skolan från dom stökiga. Han pratade om ruttna äpplen och cancersvulster.
Den svenska salongsfascismen har fått ett ansikte.
Vad blir nästa steg? Att de fina eleverna ska skyddas mot utlandsfödda? Och mot judar och araber? Och givetvis mot romer.
Det händer fasligt mycket i Bron, den svenskdanska teveserien som nu är inne på andra säsongen. Det är den gåtfulla Saga Norén som räddar serien.
En gång gjorde islänningarna dramatiska filmer som kom att kallas torskwestern. Visst har Bron stora likheter med dessa moderna isländska sagor? Men, som sagt, Saga håller liv i serien.
Före detta professorn Leif GW Persson ska sluta som programledare för Veckans Brott i SVT. Det är av åldersskäl. Men han har ju ännu inte uppnått den ålder Ronald Reagan hade då han tillträdde som president i Förenta staterna.
Då Reagan intog Vita huset den 20 januari 1981 var han 69 år. Leif GW är bara 68. Håll ut.
Samtidigt vill jag understryka att den skickliga Camilla Kvartoft betyder mycket för programmets journalistiska kvalitet.
Sveriges näst mest kände kriminolog heter Jerzy Sarnecki. Hemma i Polen utbildade han sig till lantmätare.
År 1969 utvandrade hela familjen till Sverige på grund av den tilltagande antisemitismen i det kommunistiska hemlandet.
Jerzy gjorde många år senare vad många bara tänkt. Han tog med en bandspelare och intervjuade sin gamle far Hilary. Det blev tjugo långa samtal mellan far och son.
Pappans dramatiska minnen varvas med sonens reflektioner och kommentarer. Hilarys historia (Carlssons) är en viktig bok om öden i vår tid.
En episod. 1 juli 1946 påstod en polsk pojke att han kidnappats av judar, som tänkte tappa honom på blod för att kunna baka påskbrödet matza. Enligt gossen var det fullt av barnlik i källaren hemma hos judarna.
Omkring 100 militärer och 40 poliser sändes till huset. Det inleddes en jakt på judar och 40 fick sätta livet till i pogromen. De kommunistiska partifunktionärer som deltog i massakern slapp undan lindrigt medan några politiskt ofarliga avrättades.
Jerzys familj fick byta namn, från judiska Zylberstejn till Sarnecki. Men det stannade inte där. Mamman döptes om från Masza till Maria och även far- och morföräldrarnas namn ändrades. Man var noggrann. Ty det gick inte för sig att den som skulle göra karriär i bonde- och arbetarstaten hade ett judiskt namn.
Antisemitismen kom och gick. Ibland var det politiskt matnyttigt att damma av det gamla spöket. Visst finns det slående likheter med attityden till romerna?
Den näst mest kände kriminologens bok är långt bättre och viktigare än den mest kände kriminologens senaste bok om den koleriske kommissarie Evert Bäckström.
”Efter att vi slutade våra inspelade samtal levde han ytterligare knappt fyra månader. Sedan var han borta.” Men genom den värdefulla minnesboken finns han ändå bland oss.
De unga säger halloween. Vi äldre säger allhelgona. Wikipedia på nätet har detta att berätta om halloween:
”Inte förrän 1997 började firandet uppmärksammas av svenska tidningar och i övriga detaljhandeln. Under de följande åren och in på 2000-talet ökade fenomenet mer och mer i Sverige. Det var inte bara barn som firade utan det anordnades stora fester för alla åldrar. De flesta har privata fester, men även krogar och restauranger satsar ibland. I storstäderna och inom barnverksamheter förekommer firandet fortfarande.”
Ha nu en skön helg, oavsett vad ni kallar den, och gläds åt varje timme som avverkas av svinnovember.