NSD träffade David som utbildar sig till svetsare för att få lättare att få jobb.
"Jag har min son i Luleå" svarar han på frågan om han kan tänka sig att flytta för att få jobb.
Arbetslösheten skjuter i höjden. Snart går var tionde svensk utan jobb.
Samtidigt har regelverket mot arbetslösa dragits åt allt hårdare för varje år Sverigedemokraterna och regeringen haft makten.
Det senaste påhittet är att kräva av än fler att de flyttar och, som i Davids fall, riskerar kontakten med sitt barn.
Nej, jag tycker inte att man ska kunna sitta och tulla tummarna och håva in A-kassa, som i och för sig inte är speciellt mycket pengar.
Jag har faktiskt aldrig träffat någon som tycker att det är ett roligt liv. Arbetslöshet bryter ner självförtroendet och bygger ofrihet.
De allra flesta av oss vill jobba, bidra, få ett sammanhang och en riktig lön.
Jag tycket också att var och en har ett eget ansvar för sin försörjning, att göra sig anställningsbar.
Men det stör mig otroligt när politiken så ensidigt riktar udden mot den som blivit av med jobbet, eller har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
Vi har närmast massarbetslöshet i Sverige. Vi behöver fler jobb och det blir det inte för att man är taskig mot arbetslösa.
För det första krävs en annan ekonomisk politik. En aktiv och expansiv ekonomisk politik skulle vända nedgången på arbetsmarknaden.
Genom att satsa exempelvis på vägar, järnvägar och bostadsbyggande så kommer fler människor i arbete. De får pengar för att går till frissan och pizzeria, vilket gör att pizzabagaren och frisörsalongen kan expandera. Sammantaget ger det ökade skatteintäkter så att också välfärden kan växa.
Det är ingen raketforskning. Det är att kicka igång ekonomin. SD och regeringen vet mycket väl det här, men de väljer att göra tvärtom.
För det andra krävs att rusta den som står utan jobb så att hen kan ta sig vidare. Det blir som sagt inte fler jobb för att straffa de som inget har.
Istället krävs en bra och aktiv arbetsmarknadsutbildning. De massiva nedskärningarna på folkbildningen som SD och regeringen startade förra året går i rakt motsatt riktning.
Även för den som vill flytta till ett nytt jobb eller en utbildning så gör regeringen det svårt. De tvingar folk att flytta, men vart? I den här delen av landet är det bostadsbrist. Att kicka igång ekonomin med bostadsbyggande ger både fler jobb (som ovan) och fler bostäder.
Så mycket bättre än att lägga gemensamma resurser på fler köksrenoveringar i Täby eller nya badrum i Nacka, så som SD och regeringen valde att göra i vårbudgeten i förra veckan.
Jag förstår i och för sig att högern vill gynna sina kärnväljare. Den som tjänar över 65 000 kronor i månaden får en extra skattesänkning och den som vill kakla om sin pool får ett extra bidrag.
SD och regeringen förväntar sig nog att de ska vara tacksamma, men jag tvivlar.
Att det går dåligt drabbar även den som är vinnare. Oro och ojämlikhet skadar landet.
Åkesson och Kristersson må sitta på Helgeandsholmen, helt utan kontakt med omvärlden, men alla vi andra är oroliga för Sverige.
Lösningen är inte att David tvingas lämna sin son i Luleå, eller rycka upp honom från sina vänner och tvinga honom lämna sin mamma.
Lösningen är en annan ekonomisk politik, att rusta människor och en ny regering. Helt enkelt.