Ointressant och tråkigt

Coldplay.

Coldplay.

Foto: Björn Larsson Rosvall/Scanpix

RECENSION2014-05-22 09:56
Det här är en recension. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Coldplay är utan tvekan ett av världens mest ledande rockband. Men den arenarock som så starkt förknippas med bandet är som bortblåst med deras sjätte studioalbum Ghost stories.

Här finns inga självklara hitlåtar. Ingen Viva la vida, Fix you eller The scientist.

I låttexterna blir det uppenbart att det här är frontmannen Chris Martins skilsmässoalbum, efter uppbrottet från Gwyneth Paltrow. Om du fått hjärtat krossat och är ute efter medlidande kan det här vara någonting för dig.

Annars är plattan periodvis väldigt tråkig. De nio lågmälda och anonyma spåren avlöser varandra utan att man knappt lägger märke till det. Singeln Magic lyfter albumet en aning, likaså samarbetet med Avicii på A sky full of stars, men det är inte tillräckligt för att väga upp de i övrigt rätt ointressanta låtarna.

POP

COLDPLAY

"Ghost stories"

(Parlophone)

Betyg: 2