Glamouren kommer till Piteå

Idag börjar Piteå Dansar och ler. En av festivalens mest färgstarka artister - bokstavligen - heter Moto Boy. Vänta er något i stil med röd skinnjacka, röda pumps och matchande läppstift när han spelar ikväll. Det är nämligen den glamouröse malmöbons favoritklädsel på scenen.- Musik får aldrig bli grå och tråkig, förklarar Oskar Humlebo, mannen bakom Moto Boy.

Moto Boy Press Image

Moto Boy Press Image

Foto: Johan Jönsson

PITEÅ2008-07-24 09:30
Det hela började när Oskar Humlebo köpte en väldigt speciell elgitarr. Han konstaterade snabbt att den inte passade in i vanliga, "fantasilösa" singer and songwriter-sammanhang.
- För den ser ut som en fladdermus. Man kan ju inte sitta på en barstol med tråkiga kläder och skäggstubb och spela på en fladdermusgitarr. Så det var bara att fortsätta på samma linje, smeta på läppstiftet och dra på pumpsen, säger Oskar.
I vintras släppte Moto Boy sitt självbetitlade debutalbum. Det fick stor uppmärksamhet på grund av sitt originella sound. Tänk er en mjuk men dramatisk Jeff Buckley i ett operahus. Utan orkestern.
- Jag försökte ha trummor och bas på mina livespelningar, men det funkade inte alls. Ju mer minimalistiskt desto bättre. Min musik kräver väldigt lite för att bli bra.
Och med "min musik" så syftar Oskar mest på sin röst. Sången är det självklara centrumet i hans låtar. Den ska sväva högt ovanför allt annat, vilket aldrig hade varit möjligt i ett band med klassisk rocksättning.
- Rockband bara manglar på helt onyanserat. Jag vill att detaljerna ska höras tydligt. Det är ju också mer utmanande, både för mig som sångare och för mina musiker (violinist och keyboardist reds anm). Jag gömmer mig inte bakom skräniga gitarrer.
Men du har ju sagt att din dröm är att spela med en stor symfoniorkester i ett operahus?
- Haha, det stämmer, men jag sa i framtiden. Det skulle ju kosta skjortan, pengar som jag inte har nu.
Och du vikarierade som gitarrist i The Ark nyligen. Förutom glammigheten måste det ha varit raka motsatsen till dina egna spelningar?
- Oh ja! Det var faktiskt lite av en befrielse att få ställa sig med foten på en högtalare och veva med armen. Jag älskade det, och jag minns att jag tänkte "fan, varför har jag inte ett rockband?". Det är liksom bara "pang!". Folk tvingas att lyssna. Budskapet når ut direkt. Min egen musik kräver mer tid att ta till sig, den är suggestiv och komplicerad. Det ger mer i längden, i alla fall för mig själv.
Hur tror du att ditt dramatiska framträdande kommer tas emot i Piteå?
- Jag har varit lite orolig att folk ska ha fördomar när jag spelat på mindre ställen. I Årjäng var jag lite rädd. Raggarna skrek "kolla vilken bög!" åt Patrik Isaksson, men när jag spelade så älskade de mig - trots att jag verkligen ser ut som en bög från topp till tå. Jag tror Piteå också kommer gilla mig. Jag är ju ganska naturromantisk, haha.
Har du varit i Norrbotten tidigare?
- Jag åker ganska regelbundet till Luleå. Min flickvän är därifrån. Men Piteå var det säkert fem-sex år sedan jag besökte. Jag längtar alltid efter Norrbotten. Ni har det så jäkla vackert och det ska bli skitkul att få komma tillbaka.


Fakta Moto Boy
Namn: Oskar Humlebo
Ålder: 27
Bor: Malmö, men är född i Färila utanför Hudiksvall
Inspireras av: Scott Walker och kyrkomusik. Han fick sin första musikupplevelse i en katedral i London
Övrigt: Har pluggat juridik och jobbat som fotomodell och lastbilschaufför
Aktuell med: Konsert på Piteå Dansar och ler ikväll den 24 juli klockan 23.00
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!