Han är ledare för orkestern under kommande turné, men också musiker och han kommer att leda orkestern från konsertmästarstolen.
- Det kan förstås vara svårt, särskilt om musiken skiftar i tempo. Men fördelen är att man får en lyssnande orkester och det skapar en intensitet och min avsikt är att jag inte ska behöva styra orkester så mycket när vi repeterat klart, säger Zetterqvist och avslöjar i alla fall så mycket att den som lyssnat på Norrbottens kammarorkester kommer att få höra den spela andra verk än man tidigare gjort.
- Jag har gått igenom vad orkestern gjort tidigare och undvikit just det. Dessutom kommer publiken att få möta musikerna i orkestern på ett sätt som de inte gjort förut, säger Zetterqvist.
Och konsertprogrammet kommer att bli riktigt tight.
- Målsättningen är att vi ska hindra publiken att applådera. Det har blivit en sport och vi kommer att leka med konsertformen eftersom det finns många uppfattningar om hur en konsert ska vara. Och det tycker jag kan ta bort fokus från musiken, säger han och understryker att lekfullheten inte kommer att innebära att konserten blir något slags jippo.
- Konserten står och faller med att vi spelar bra. Och konceptet mötte ju en enorm entusiasm förra gången vi gjorde det här med kammarorkestern. Fast det blir förstås svårare nu då publiken har förväntningar på oss, säger Zetterqvist.
Fotnot: Turnén inleds i Haparanda 22/9 och fortsätter sedan till Luleå, Arjeplog, Boden och Älvsbyn.