Olga Semenova ställde ut sina målningar och akvareller hos Galleri Lindberg för fyra år sedan. Det var romantiskt och trivsamt, många bilder av kvinnor i olika positioner, men inga ansikten. Utställningen kunde ha haft namnet "Ryska ryggar".
Nu är hon tillbaka i samma galleri och med många kvinnor på dukarna också denna gång. Nu inte bara ryggar, hon har låtit vända på modellerna och dessutom stilleben med fruktmotiv.
Det är just det nya, stillebenmålningarna som vinner denna gång. Det är lite köttigt, sönderskurna frukter, och det ser ut som de ligger i ett vinterlandskap under en mörk himmel. Safterna rinner ur de ituskurna frukterna.
Men så finns där också kvinnorna, en rad akvareller i samma format och där samma vind tycks blåsa genom håret, som döljer ansiktet på modellerna. Det är samma motiv som målas gång på gång. Det kanske är ett säljande motiv som kan upprepas, men det blir lite trist.
Sedan är väl frågan om det blir så mycket bättre att vända framsidan till för modellerna. Mystiken kring de bortvända ansiktena skapar en spänning som försvinner.
Olga Semenova är född 1953 och verksam i S:t Petersburg och i Stockholm. Hon har gått Serovs konstskola 1970-74 och Stiglitz konstakademi 1975-80 i S:t Petersburg.