250 kg kärlek ser fram emot att spela på Putte i Parken

Stockholmsbaserade bandet 250 kg kärlek som har över 50 miljoner streams på Spotify älskar att spela i norrland. "Det blir alltid väldigt god stämning", säger frontmannen Anders Kedhammar.

250 kg kärlek uppträder på Putte i parken under lördagen.

250 kg kärlek uppträder på Putte i parken under lördagen.

Foto: Pressbild

Festival2023-07-15 08:00

På lördag 18.00 äntrar 250 kg kärlek den stora scenen på Putte i Parken. Bandet hade en stor hit med låten "Naken" från 1997 och har på senare år nått popularitet hos en yngre publik inom EPA-genren. 

– Vi har alltid dragits mycket åt populärmusiken och den förändras ju alltid så då gör vi det med, säger bandets frontman Anders Kedhammar.

Bandet har tidigare spelat i bland annat Kalix, Arvidsjaur och Kiruna men gör nu sin första spelning i Luleå.

– Vi har alltid höga förväntningar när vi ska spela i norr. Det blir ofta en väldigt, väldigt god stämning. Folk är glada, folk vill festa och det är väldigt prestigelöst. Lite Hooja-feeling, säger Kedhammar.

undefined
250 kg kärlek är fans av Hooja och den norrländska stilen.

Anders Kedhammar och hans bandkamrater är beundrare av Hooja.

– Det finns ju en anledning till att de är så populära. Det är inte bara musiken utan något mer, en typ av charmig folklighet. Jag tycker att ju desto längre norrut man kommer ju mer känner man det där ursvenska; kom dit, var glad, festa med varandra. Blir det tjafs så tar man en grogg, säger Kedhammar.

undefined
Anders Kedhammar är inte särskilt brydd i produktionen av hans låtar.

250 kg kärlek har varit aktiva sedan mitten 90-talet och har hoppat mellan olika genrer, stilar och producenter genom åren. Men Anders Kedhammars humoristiska och samhällssatiriska låtskrivande har varit alltid varit grunden för bandets musik.

– Jag skriver oftast låtarna på piano eller akustisk gitarr, sen lägger jag till sång, melodi och text. Därifrån så är det ju hur låten "paketeras" som gör att det blir en viss genre eller stil och paketeringen har inte jag så mycket åsikter om. Jag brukar mest tänka att paketera skiten hur ni vill. Jag har en text och en melodi som jag gillar och som jag vill att folk ska få höra. Om det då går att paketera det på ett sätt som folk vill ha det så är det väl bäst att göra det. För mig finns det verkligen ingen prestige där. Jag har en melodi och en text, paketera den hur fan som helst, säger Kedhammar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!