För tredje året i rad står Mattias Alkberg som bokare och arrangör till scenen Potatiskällaren på Musikens makt. Föregångaren Blandband startade i lokalen Potatiskällaren och Alkberg håller fast vid dess ursprungsidé.
– Det finns många anledningar till att ha den, det är en del av musikvärlden som inte riktigt syns – som verkligen inte syns. Ofta är den så smal att ställen som Föreningsgatan inte bokar banden heller, de faller mellan alla stolar, berättar han.
Fredagen inleds med en öppen poesiscen och därefter väntar en handfull akter under två dagar. När Mattias Alkberg ska lyfta fram de artister han tycker att publiken ska passa på att se slutar det med att han räknar upp varenda musikakt.
– Jag tycker att allt är bra på den scenen – verkligen allt, konstaterar han.
Han beskriver uppställningen som "lite alternativ" och det är hans egen musiksmak som har fått avgöra urvalet helt och hållet.
För egen del blir det dessutom speciellt i år i och med att han själv uppträder med sitt band Dead Alkberg och ytterligare två handplockade frontfigurer.
– Jag ville jättegärna ha Conny Nimmersjö, men hade inte råd att boka honom med sitt eget band – så vi satte ihop ett eget. Då ville Ulf Stureson vara med också, det var asmäktigt, berättar han.
Uppträdandet kommer innehålla en blandning av Alkberg, Nimmersjö och Sturesons låtar.
Det måste kännas roligt att spela där?
– Ja, men samtidigt ... Alla spelningar jag har sett där har varit så jävla bra, så jag blir nervös över att jag själv ska vara dålig i jämförelse, säger Mattias Alkberg.