Teaterhöst med dubbelt Dostojevskij

Brott och straff. I två versioner. Det bjuder Norrbottensteater på under hösten.
Dessutom utlovas visskatter, åldersnoja och "En rolig kväll om kvinnohat".
– Höstens repertoar berättar om den tid vi lever i. Och ska man säga något om nutiden så är det att den är splittrad, säger Karin Enberg, teaterchef.

Ett brett utbud med underhållning och angelägen teater. Det utlovar teaterchefen Karin Enberg när hon under onsdagen presenterade höstens repertoar.

Ett brett utbud med underhållning och angelägen teater. Det utlovar teaterchefen Karin Enberg när hon under onsdagen presenterade höstens repertoar.

Foto: Göran Ström

KULTUR2013-08-22 03:20

Fjodor Dostojevskijs verk Brott och straff får stort genomslag på Norrbottensteatern i höst. I två versioner tolkar gästregissören Hedvig Claesson den ryska författaren. Det är i uppsättningarna Dumstrut och Att döda ett tivoli som åskådarnas moral ska testas.

– Det är två pjäser parallellt. Båda bygger på Brott och straff, men den ena är för barn och ungdom och den andra för vuxna, säger hon.

Båda pjäserna har samma ensemble och dekor. I Dumstrut behandlas mycket hur det är att vara en kompis.

– Kan man döda en fluga? Äta upp den? Hur säger man förlåt? Det är som en light-version av Brott och straff, säger Hedvig Claesson.

Att döda ett tivoli är mörkare.

– Den är mycket tyngre. Den handlar om något som är aktuellt idag, barnfattigdom. De som har och de som inte har. Det handlar om att vara förälder, det handlar om missburk, självmord, mycket svarta ämnen, säger hon.

– Men den är väldigt rolig också, skyndar hon sig att tillägga.

– Båda de här pjäser som vi gör nu är ovanliga. Barnpjäser är ofta väldigt tydliga, men de här ställer massor av frågor om vad som är rätt eller fel. Det kommer med mycket bra ämnen att diskutera, säger Mats Pontén, skådespelare i båda produktionerna.

Enligt teaterchefen Karin Enberg är barn och unga en prioriterad verksamhet. Bland annat fortsätter Linda Vincents Mullis och blixten som ska ut och turnera i länet, med start i Abisko.

– Vi ska göra angelägen teater och vi ska göra underhållande teater. Och vi gör ett stort antal produktioner, varav tre för barn och unga, säger hon.

Karin Enberg gör även ett inhopp själv och regisserar Carin Mannheimers I sista minuten. Där återkommer ett antal veteraner till teatern, bland annat Jalle Lindblad.

– Det handlar om åldrande. Och om att det aldrig är försent. Det finns mycket tankar runt det här. Ingrid Bergman sa att åldras är som att bestiga ett berg, man blir lite andfådd men får en mycket bättre utsikt, säger hon.

För den äldre generationen görs även en specialvariant av musikuppsättningen Pärra och Paulin, där sångaren och skådespelaren Pär Andersson och multimusikanten Lars Paulin gräver fram visskatter.

I ett specialprojekt tar teatern tillsammans med studieförbundet Sensus tag i mångfaldsfrågan i Norrbotten - för vem?. I projektet, som ska turnera i länet, kommer föreläsningar varvas med pjäser, bland annat Infestus och En rolig kväll om kvinnohat.

FAKTA Höstens repertoar på Norrbottensteatern

Pärra Och Paulin - Premiär 14 september

Dumstrut - Premiär 28 september

Mullis och blixten - Nypremiär 28 september

Att döda ett tivoli - Premiär 28 september

I sista minuten - Premiär 5 oktober

Norrbotten - för vem? - Premiär 16 oktober i Överkalix

Smittande musik - Premiär 9 november

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!