TV-debuten gav mig rampfeber
Foto:
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Ni ska veta vad jag började andas som en brunstig tjur när jag fick veta att det var på alldeles riktigt de där intervjuerna jag gjorde med mikrofonen framför kameran. Det var på alldeles sant Jan Olof Granqvist filmade och pratet om sändningstider - det var inte fejk. Man kan tycka att jag borde ha fattat allt det där betydligt tidigare och inte några dagar innan premiären. Men jag har så mycket att tänka på. Eller - var det någon form av förträngning?
Så klart är jag vansinnigt stolt över MatPlan. Jan Olof Granqvist - han som filmat och redigerat och tusen saker till - har gjort ett suveränt jobb. Och ja, jag har säkert också gjort något rätt i den här matsoppan. Men det jag minns allra mest av alla inspelningar är hur vansinnigt svårt och tidskrävande tv är. MatPlan är sex minuter långt, cirka. Jag vågar inte räkna hur många timmars jobb det ligger bakom de snabba minuterna. Det är minst, allra allra minst åtta timmar. För mig. Sen tillkommer Jan Olovs Grankvist jobb med mera.
Nu när jag ligger i soffan på kvällarna och ska slappa lite framför tv:n mal jag på som en papegoja till maken: Vet du hur mycket jobb det är bakom det där lilla klippet? Vet du det va?! Vet du hur duktig den där programledaren är? Förstår du vilken talang? Hajar du va?!.
Det andra som händer när man ska prova göra tv: är att man ser sig själv i rutan. Och det kan ju kännas på olika sätt. Antingen så vet man sen innan hur man ser ut, eller så har man levt i en illusion och får något av en uppenbarelse. För mig var tv:debuten en uppenbarelse. Av det icke tjusiga slaget - om man skriver så. Men jag tänker inte skriva ett ord om bred röv, fettvalkar och sådant där ytligt trams. Jag är en härlig kvinna som är så nöjd så över min egen fysik - tra la la la la - tra la la laaaaaaaa. MEN JAN OLOF, varför sa du inte att man INTE KAN STÅ SÅ DÄR i tv?
Annars är allt bra, förutom mardrömmarna på natten då. Det liksom snurrar runt, runt, runt, och hur sitter den där speaken egentligen? Heter det speaken för övrigt?
Man ska ju anta utmaningar när de kommer och göra sitt bästa. Ha kul på vägen. Och det har jag haft. Dessutom har jag fått äta rasande god mat hos alla familjer jag besökt. Missade ni MatPlan så gå in på www.nsd.se och 24 Norrbotten. Där kan ni kika på min
tv-debut.