Tung trafik i tätort

Norrbottens län2013-12-31 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Så blev det som jag i en tidigare insändare hävdade besannat: tung godstrafik kommer att gå igenom tätorten Kiruna för att Trafikverket lägger E 10:an där.

I NSD 18 december berättas: ”Totalt kommer fyra tåg i veckan att lossas från järnväg i Kiruna och transporteras vidare med lastbil till Nordnorge – Tromsö, Alta, Kirkenes med flera orter” och ”kommande år väntas verksamheten öka ytterligare”.

Norska åkerier vill inte

norrifrån köra den smala och krokiga vägen till Narvik för att omlasta till tåg (se skiss) utan vika av tidigare och köra raka vägen över gränsen till den nya godsbangården i Kiruna.

Men tack vare att Trafikverket inte vill ansluta E 10:an den kortare sträckan på baksidan av Kiirunavaara (A–B på skissen) kommer denna tunga trafik att gå igenom friluftsområdet och runt Kirunas nya centrum på sin väg till den nya godsbangården.