Provtagningen på Kiruna hälsocentral fungerar som en gammal bil från forna Östtyskland, det vill säga inte alls.
Här är tre exempel från senaste månadens försök att boka tid.
Första gången ringde de två timmar efter utlovat tid. Andra gången ringde de 20–25 minuter före utlovat tid, vilket ledde till att jag missade samtalet på grund av att jag stod i duschen. Vid tredje tillfället lovade de att ringa så fort som möjligt. Jag satt därför hemma hela dagen och väntade på samtalet som aldrig kom.
För några år sedan var det en läkare på Kiruna sjukhus som sa ”ett löfte till en patient är heligt och ska därför hållas”. Men vi som går på provtagningen räknas kanske inte som patienter av Kiruna hälsocentral.
Trots det så vore det intressant å få veta varför återkopplingen från provtagningen på Kiruna hälsocentral Inte fungerar bättre än en gammal östtysk bil?