Studera illdåden och träd sedan ur

Ljusmanifestation som Ung Vänster deltog i för att minnas Kristallnatten. Men Stig Töyrä vill även de ska minnas sitt princip-program.

Ljusmanifestation som Ung Vänster deltog i för att minnas Kristallnatten. Men Stig Töyrä vill även de ska minnas sitt princip-program.

Foto: Carolina Nilsson

Insändare2020-11-11 05:15
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag har läst Ung Vänsterns princip-program antaget 2017. Redan i första meningen bekänner sig Ung Vänster till kommunismen. Citat: ”Ung Vänster är ett revolutionärt ungdomsförbund med rötter i den kommunistiska delen av arbetarrörelsen”.

Längre ner i princip-programmet står det följande: ”Ung Vänster analyserar verkligheten och utformar sin politik med hjälp av marxistiska och feministiska teorier. Vårt mål är ett klasslöst samhälle, fritt från förtryck – ett kommunistiskt samhälle.”

Vidare under rubriken "Teoretiska utgångspunkter" är första och kanske då den viktigaste punkten, marxismen. Med undertexten:Marxistiska och feministiska teorier har stor betydelse för vårt förbund, både som redskap för analys och som idétradition.”

Min vädjan till alla medlemmar i Ung Vänster är att läsa princip-programmet och därefter studera vilka illdåd kommunismen har utfört under förra seklet. Sök sedan utträde ur förbundet!