Svar på insändaren den 23 januari, signerad Besviken bussåkare:
De flesta förändringar som skett inom stadsbussarna i Luleå på 2000-talet har varit utökningar. Förändringarna av busslinjerna i östra Luleå i augusti 2023 var dock inte en utökning utan en omfördelning för att få fler resenärer inom systemet. Det har också blivit totalt fler resenärer, framförallt på Kronan, men vi är medvetna om att det för några också är en försämring.
Eftersom jag bor i området har jag blivit kontaktad flera gånger om detta. Jag har fått brev. Jag har samtalat med människor när jag besöker Coop och jag har varit inbjuden till möte hos PRO i området.
Styrelsen för LLT kommer att göra en utvärdering av förändringen på sitt möte i slutet av april. Då kommer vi också att diskutera eventuella åtgärder. Någon återställning till gamla nätet är inte aktuellt, det skulle bara leda till motsvarande klagomål från resenärer på kronanområdet och troligen en sammanlagd resandeminskning. Däremot finns det andra intressanta alternativ som kan utredas och förhoppningsvis genomföras framöver.
Men för att kunna genomföra trafikökningar behövs också ekonomi. LLT har haft en rad år med ekonomiska underskott, inklusive fjolåret 2023, som genom åren har täckts upp i efterhand av ägaren, kommunen.
Den möjligheten är begränsad de närmaste åren. Den kommunala ekonomin pressas av både ökade behov inom utbildning och äldreomsorg, i kombination med att statsbidragen inte räknas upp i takt med inflation och löneökningar. Vi måste i större utsträckning klara oss själva.
Det innebär inte att situationen är nattsvart. Den nuvarande kommunledningen (S+V+Mp) har i vårt gemensamma program för mandatperioden också sagt att vi ska se till att öka kollektivtrafikens andel av resandet inom Luleå kommun. Det målet behöver vi leva upp till.
Både jag och övriga ledningen inom LLT träffar gärna föreningar och medborgare för att kunna diskutera hur vi ska utveckla kollektivtrafiken. Bjud gärna in oss. Även i svåra tider måste det finnas möjlighet att utveckla politik och hitta lösningar som kan ge oss en bättre kollektivtrafik. Lösningar blir lättare att hitta när en stark opinion trycker på.