H2 Green Steel behöver anställa 700 personer på ett år

Under nästa år kommer H2 Green Steel att behöva anställa 80-100 personer per månad för att klara bemanningen. Målsättningen är att en tredjedel av personalen ska rekryteras från regionen.

Anette Sundström, HR-chef, H2 Green Steel, berättar att stålföretaget tagit hjälp av bemaningsföretag för att klara rekryteringen.

Anette Sundström, HR-chef, H2 Green Steel, berättar att stålföretaget tagit hjälp av bemaningsföretag för att klara rekryteringen.

Foto: H2GS

Boden2024-06-15 13:00

H2 Green Steel har i dag runt 220 anställda varav 80 jobbar i Boden. Företaget har även anlitat ett stort antal konsulter. Efter årsskiftet kommer rekryteringen av ytterligare 600-700 personer att påbörjas, som ska sköta driften av det nya stålverket.

I rekryteringsbehovet ingår tekniker, montörer, mekaniker elektriker, processoperatörer och underhållspersonal, berättade Anette Sundström, HR-chef på H2GS, under vårens sista företagsfrukost på Boden Business Park.

– Vi kommer även att behöva specialistkompetenser inom vätgasproduktion, DRI-produktion, inköp, HR och inom ekonomi. Vi bygger en helt ny anläggning och då behövs alla de här resurserna. 

H2 Green Steel befinner sig fortfarande i det första rekryteringssteget där det handlar om att anställa processingenjörer, automationsingenjörer och chefer. Totalt kommer företaget behöva cirka 90 chefer och runt 900 operatörer.

– Vi kommer att vara 60 personer i vätgasproduktionen, cirka 220-250 personer på DRI och ungefär 700 stycken på stålproduktionen. Sedan räknar vi med att vi kommer ha 200-250 tjänstemän på plats, berättar Anette Sundström.

undefined
Skiss över H2 Green Steels planerade stålverk.

Stålföretagets målsättning är en jämställd arbetsplats med 50 procent kvinnor och 50 procent män. Från januari 2025 kommer H2GS rekrytera 80-100 personer per månad och enligt beräkningarna ska 1500 personer vara på plats i Boden i början av 2026.

Att bygga stålverk har sina utmaningar men att bemanna och bygga en organisation är en ännu större uppgift, menar Anette Sundström. H2 Green Steels plan är att rekrytera en tredjedel av personalstyrkan regionalt, en tredjedel nationellt och en tredjedel från Europa.  

– Vi lägger ut alla jobbmöjligheter som vi har på vår externa webbsida där man kan söka direkt eller kontakta oss och lägga in sitt CV.

När det gäller utbildningsbakgrunden på medarbetarna nämner Anette Sundström gymnasium, högskola och yrkesvux. Erfarenhet från industriarbete är en fördel. 

– Men man kanske också vill karriärväxla och vill känna sig för. Då är vi självklart intresserade och tänker att det här kan vara en spännande arbetsplats.

H2GS har tagit hjälp av rekryteringsföretag för klara av bemanningen. 

– Vi kommer att behöva anställa 80-100 personer per månad efter årsskiftet så vi kommer behöva hjälpas åt för att klara av det, säger Anette Sundström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!