Äldreboende på friluftsdag
Prisat äldreboende fullgjorde dagen för både barn och äldre.
Foto:
Det blev en dag med många fina upplevelser både för de äldre, för barnen och personalen. Med kalvar, kor och dofter som väckte minnen till liv, gott fika och allsång och musik av Sören Pekkari. Det blev det helt enkelt en underbart härlig dag.
Sommargudstjänst
Rönngården har också deltagit vid en sommargudstjänst på Tärendös vackra hembygdsgård, med sång, musik och trevlig samvaro, ett 30-tal personer tog tillfället i akt att delta i detta.
Rönngården har gjort sig känd för sin goda omvårdnaden av äldre med demenshandikapp, bland annat genom utmärkelsen till Norrmejeriets stipendiat 2008 på
25 000 kr, där juryns motiveringen löd: “Med ledorden respekt, förståelse och empati har man uppmärksammats internationellt för sina nytänkande metoder och sin osvikliga tro på människans möjligheter till förbättringar".
Bidrag från Alzheimers fonden
Den senaste i raden av utmärkelser är ett bidrag från Alzheimers fonden på 20 000 kr, för att förbättra utemiljö genom att bygga ett "sinnenas trädgård", med exempelvis porlande vatten, doft av blommor, tjära och åsynen av gamla föremål ska detta förverkligas.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!