Folkfest på hembygdsdag

I söndags arrangerades Hembygdsgårdarnas dag ute i Purnuvaara. Och det strömmade till rekordpublik i byn.- Det är den största kulturella händelsen i trakten, sade Hans Jakobsson.

Lena Olofsson, sekreterare  i Purnuvaara hembygdsförening, var glad över de många besökarna.

Lena Olofsson, sekreterare i Purnuvaara hembygdsförening, var glad över de många besökarna.

Foto: John Filipsson

PURNUVAARA2011-08-08 06:00

Purnuvaara några mil öster om Gällivare har en relativt nybildad hembygdsförening, men trots detta valde man att i söndags arrangera Hembygdsföreningarnas dag.

- Vi bildade föreningen så sent som 2005. Orsaken var att vi ville rädda kvar den gamla skolbyggnaden som stod och förföll och snart kanske skulle ha rasat ihop, säger Lena Olofsson, sekreterare.

Skolbyggnaden är räddad och återrestaurerad till eftervärlden nu. Idag fungerar den istället som hembygdslokal åt föreningen.

Hattparad och kultur
Hembygdsgårdarnas dag lockade totalt fyra föreningar från skilda håll i kommunen. Och innehöll bland annat inslag som hattparad både för kvinnor och män, men också musik och andra kulturinslag.

Varje förening bjöd också besökarna på att provsmaka deras egna kulinariska läckerheter. Hos Gällivareföreningen bjöd man till exempel på kolbullar och hos föreningen från Nattavaara var det bland annat rökt sik som stod på menyn, och så vidare.

Men värdföreningen i Purnuvaara är medveten om att människan icke lever av mat allena. Därför var också författaren Bengt Pohjanen och hans ikonmålande fru Monica inbjudna till hembygdsdagen.

Dagen till ära valde Bengt Pohjanen att kåsera om sin egen skolgång, kanske inspirerad av att arrangemanget hölls ute på en gammal skolgård.

Nya romaner på gång
Samtidigt valde han att avslöja att han för närvarande skriver på två nya romaner, som kommer att ligga på bokhandelsdiskarna i framtiden.

- Den ena av dem är en fortsättning på Smugglarkungens son som sedan följdes av Tidens tvång. Helt enkelt en tredje del. Men när den kan stå färdigt är lite tidigt att säga ännu, säger Bengt Pohjanen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om