Kommunens kyla gav klirr i kassan

Tidigare ville ingen ha den nedlagda skolan i Kaunisvaara.Nu är den såld för 767 000 kronor.- Ett marknadspris nu när Kaunisvaara är en gruvort, säger Thore Kostenniemi, markhandläggare vid Pajala kommun.

Den nedlagda och kallställda skolan är nu såld.

Den nedlagda och kallställda skolan är nu såld.

Foto: K-L Sundqvist

PAJALA2011-01-13 06:00

Pajala kommun har i omgångar försökt bli av med skolan som lades ner för tiotalet år sedan. Intresset har varit ljumt trots att kommunen till och med bjudit ut den för en krona.

Men efter att gruvplanerna började väckas 2006 så fick kommunen 2007 ett bud på 10 000 kronor. Då höll de huvudet kallt, vilket nu visar sig var rätt taktik.

Bostadsområden
Nu har ett företag från Kiruna köpt skolbyggnaden med tillhörande mark för 767 000 kronor.

- Tomten är ju på 10 200 kvadratmeter. Det ryms mycket på den ytan, säger Thore Kostenniemi.

Det är ingen vågad gissning anta att det kommer bli någon form av boende i och kring skolan för dem som ska jobba i anslutning till gruvbrytningen.

Thore Kostenniemi håller också på inventera eventuella framtida bostadsområden utöver Tallbacka som ska igång inom kort.

Finskt intresse
- Jag är ute och frågar om markägare är beredda att sälja mark i och kring centralorten. Vi tittar på att i första hand förtäta i centralorten. På sikt är också området på andra sidan älven intressant. Men där finns många markägare. Från bro till bro är de cirka 30 stycken, säger Kostenniemi.

Kommunalrådet Kurt Wennberg (S) har många påringningar från både privatpersoner och företagare som vill komma till Pajala.

- Många vill komma hit och jobba men många är också intresserade av att komma hit med sina företag. De tycker att området är jätteintressant. Det finns även intressenter från den finska sidan. Jag måste säga att det känns mycket positivt, säger Wenneberg.

NSD har sökt köparen till Kaunisvaara skola, utan framgång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om