Hilja Larsson 90 år

Överkalix2006-11-22 00:00
Hilja Larsson, Överkalix, fyller 90 år torsdagen den 23 november. Hon är född i Juoksengi, Finland, och hette Juuso som flicka.

Hilja Larsson har under största delen av sitt liv bott i byn Miekojärvi, där hon fram till maken Karls bortgång 1974 skötte tre barn, hushåll och andra sysslor som tillhörde gården. Därefter har hon arbetat på Isolamin i Överkalix fram till sin pensionering.

Hon har ägnat mycket tid till att handarbeta. På hennes rum kan man beskåda mängder av de fina tavlor hon broderat. Hon har även tyckt om att resa. Hon har besökt bland annat Leningrad och Amsterdam samt efter sin pensionering gjort flertalet resor tillsammans med pensionärsföreningen

Sedan två år bor hon på Brännagården i Överkalix. Födelsedagen firar hon med öppet hus på Brännagården.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om