Rätt person barnens hjälte

Miljoner barn har utsett sin egen barnrättshjälte. Bland dem eleverna på Överkalix friskola. Runt om i världen avslöjades i går vem som är årets pristagare. - Vi tycker det blev rätt person, sa 11-åringarna Alicia Karlsson och Saga Engman som läste upp resultatet för skolkompisarna i Överkalix.

Valresultatdagen till ära avtäcktes ett konstverk som eleverna själva gjort.FOTO: MARIA ENGSTRÖM-Andersson

Valresultatdagen till ära avtäcktes ett konstverk som eleverna själva gjort.FOTO: MARIA ENGSTRÖM-Andersson

Foto: MARIA ENGSTRÖM-A

ÖVERKALIX 2012-05-22 06:00

Innan rådde en spänd tystnad i Friskolans ballong- och ljusprydda samlingssal. Efteråt firades det med bubblande läskedrycker och annat gott.

- Jag hade röstat på en av de andra kandidaterna. Men hon som vann har också gjort jättebra saker för barn, sa 12-åriga Bianca Engman om vinnaren Anna Mollel - en massajkvinna som kämpat i mer än 20 år för massajbarn med funktionsnedsättningar i Tanzania.

Sedan i höstas har eleverna i Överkalix lärt sig massor om henne, årets två andra kandidater, deras länder och situationen för barnen där. Inte minst via den tidning som ges ut av världsorganisationen bakom årets World´s Children´s Prize. I våras fanns sedan Friskolans äldre elever med bland de 2,5 miljoner barn som röstade om vem de tyckte skulle ha priset.

- Här på skolan ställde de yngre i ordning för valet, berättade läraren Lena Kulo entusiastiskt.

Bra inblick
Hon tycker att eleverna har fått en bra inblick i allt ifrån demokrati till barns rättigheter. Eller som 11-åriga Saga Engman uttryckte det:

- Det har varit intressant att få höra om hur andra barn har det.

Parallellt med arbetet har eleverna gjort en Papier-maché tavla inom projektet Skapande skola, vilket sponsrats av Kulturrådet. Den avtäcktes också, valresultatdagen till ära:

- Alla har hjälpts åt med tavlan och det har varit skoj, summerade konstnären Cornelia Asplund, 6.

Fakta

➤ World´s Children´s Prize är ett internationellt utbildningsprogram med mål att verka för en medmänsklig värld. Totalt stöder 58 000 skolor med 27 miljoner elever i 107 länder programmet. I Sverige finns 1682 Global Friend-skolor.

➤ År 2000 fick den kände, pakistanske barnslaven Iqbal Masih postumt det första The World’s Children’s Prize for the Rights of the Child som utdelats.

Kandidaterna nomineras av barn från hela världen och en barnjury.

Vinnaren utses sedan i en världsomröstning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om