Bilden vittnar om optimism och viljan att komma igång med arbetet. Snart ska det första numret av veckotidningen Folkviljan komma ut. Vi befinner oss i september 1980 och tidningen är omskriven, trots att det första numret ännu inte kommit ut.
Vänsterpartiet Kommunisterna ville ha en egen tidning efter att utbrytarna, som bildade Arbetarpartiet Kommunisterna, tagit med sig Norrskensflamman.
Folkviljan var inte tänkt som ett partiorgan, men det var just partiet som efter att inte tyckt sig få ”politisk återbäring” bestämde sig för att lägga ned tidningen, då de ekonomiska problemen tilltog.
Det kunde ha blivit utgivning i ett decennium. Det blev nära på det, eller 2 oktober 1980 till den 21 december 1989, för att vara exakt.
Så länge tidningar har funnits har också tidningsdöd gjort det. Intet nytt under solen med andra ord.