Bert Aasa

Norrbottens län2016-03-24 06:00

Förre stadsdirektören i Umeå, jur kand Bert Aasa har avlidit i en ålder av 85 år.

Han föddes i Svartbyn i Överkalix som son till rektor Rolf D:son Aasa och hans hustru Isabella f. Andersson. Han efterlämnar makan Monica, sönerna Björn och Sverker från ett tidigare äktenskap och deras familjer, Monicas dotter Ingela med make och barn samt en stor vänkrets.

Bert Aasas liv är nära förknippat med Umeås moderna utveckling till en dynamisk kultur- och utbildningsstad med en imponerande tillväxt. Den stad han lärde känna som inflyttad från Uppsala vid början av 60-talet går idag knappt att känna igen. Umeå, stadens historia och utveckling engagerade honom in i det sista. Han tog aktiv del i den aktuella debatten och var djupt engagerad i arrangemangen 2009 kring märkesåret 1809 då Sveriges och Finlands vägar skildes, och Umeå och trakterna häromkring stod i centrum för uppmärksamheten. Hans engagemang vid tillkomsten av Norrländsk uppslagsbok skall också nämnas. Han tog aktiv del i detta komplicerade utgivningsprojekt där för det mesta pengar saknades, däremot inte viljan att komma i mål med utgivningen.

På 1970-talet kom Bert in i styrelsen för Folkuniversitetet (FU) i Umeå och fram till 2014 var han djupt engagerad i Folkuniversitetets utveckling lokalt, regionalt och nationellt. Som styrelsens ordförande och därefter inspektor bidrog han på sitt lågmälda, kloka och vänliga sätt till Folk­universitetets utveckling. Hans råd och synpunkter var ovärderliga, hans vänskap högt uppskattad. Efter det han lämnat de formella posterna, höll han kontakt med verksamheten och de vänskapsband som knutits varade livet ut. Att ha Bert i styrelsen var en styrka i verksamhetens alla faser.

Bert glömde aldrig sina rötter, han var en stolt norrbottning med intresse för sitt överkalixmål och stolt över det mångkulturella ursprunget i en trakt där samiskt, finskt och svenskt möts. Han kände starkt för folkbildning och för utbildningens betydelse för individens utveckling och frigörelse och inte minst hade han sett vad kompetensutveckling betytt för utvecklingen i Norrland. Denna norrlandsförankring förenades väl med internationella utblickar och engagemang.

Vi undertecknade har haft förmånen att lära känna och arbeta med Bert under många år, några av oss sedan början av 70-talet. Bert Aasa lämnar ett stort tomrum efter sig. Framför allt minns vi en rakryggad hedersman som värnade om sin familj och sina vänner och som aldrig sa ett ont ord om någon. Vi minns med glädje sällskapsmänniskan Bert med generösa middagar och inte minst härliga midsommarfester i sommarstället i Hissjö, där vi undfägnades med god mat och där lekar, sång, musik och glädjeskratt fyllde den ljusa sommarnatten. Stället i Borgafjäll betydde också mycket för honom.

Vi saknar honom men framför allt är vi glada och stolta över att ha tagits upp i hans vänkrets och fått ta del av hans klokskap och vänlighet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!