Kassan sinar - LKAB kan komma att ombildas
Det sinar i LKAB:s kassa. Därför har bolaget kallat till extra bolagsstämma den 16 november. På dagordningen finns då frågan om företaget ska omvandlas från ett privat till ett så kallat publikt bolag.
Konkursförvaltaren Einar Wanhainen är intresserad av utbetalningen från Obol till LKAB i april 2006. Han vill utreda om utbetalningen till LKAB är att betrakta som olovlig vinstutdelning och om det i så fall finns grund för att kräva tillbaka pengarna till konkursboet. FOTO: Bertil Ericson/SCANPIX
Foto: Bertil Ericson / SCANPIX
Initiativet kommer ifrån LKAB:s ledning och det görs för att bolaget i framtiden ska ha möjlighet att vända sig till kapitalmarknaden för att låna pengar.
- LKAB:s kassa kan ta slut. Vi har inte tjänat några pengar i år. Vi kan inte fortsätta så här hur länge som helst, säger Fogde och poängterar att man investerar för fyra miljarder i år.
Hon poängterar att bolaget arbetar intensivt med att försöka kostnadseffektivisera.
- Vi är slutsålda det närmaste halvåret. Men vad händer efter det, säger hon och betonar än en gång att LKAB måste fortsätta med sina tunga investeringar.
Den eventuella ombildningen innebär inte några större förändringar för LKAB. Det ställs högre krav på publika bolag än privata, bland annat vad gäller styrningen av bolaget. Något som LKAB uppfyller redan i dag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!