Åtta av tio brast i arbetarskyddet
59 byggföretag i Norrbotten fick besök av arbetsmiljöverket under den massiva insatsen för säkrare arbetsmiljö.49 av dem fick anmärkningar.- Inget allvarligt, säger arbetsmiljöinspektör Jan Andersson.
Vice kommunalråd Bengt-Olov Innala var en av de politiker som träffade ungdomar under gårdagens öppna diskussion i Ungdomens hus.
Foto: Linda Danhall
Resultatet i Norrbotten i år var inte bättre. Att 49 av 59 fick anmärkningar motsvarar mer än dubbelt så många, 83 procent.
Jan Andersson ser inte resultatet som nedslående.
- Det är ingen allvarlig brist. Företagen har gjort riskbedömningar, men de har inte skrivit ner, dokumenterat det. Ofta glömmer de att göra det när det är så mycket annat som ska dokumenteras.
Positivt bemötande
Enligt Jan Andersson har arbetsmiljöinspektörerna fått ett positivt bemötande och även lämnat information om den nya bygglagen och konsumenttjänstlagen och vad de har för betydelse för arbetarskyddet.
- Många vet inte att byggherreansvaret övergår till det företag som privatpersonen anlitar, säger han.
De 49 byggföretagen som fick anmärkningar måste senast 1 december skriftligen redovisa vad de gjort för att rätta till bristerna i dokumentation av riskanalyserna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!