Många föräldrar till barn som går på Djuptjärnsskolan och Djuptjärns förskola är oroliga för att en olycka ska inträffa och hoppas på en större parkeringsplats.
– Det här är ett påtalat problem som funnits i flera år. Men det kanske största problemet vi ser är de stora varutransporterna som kommer och lämnar livsmedel och annat till skolan, säger Katrin Andersson som är rektor på Djuptjärnsskolan.
Trots att problemet är uppmärksammat sedan länge har inga konkreta åtgärder vidtagits än.
Det är samhällsbyggnadsnämnden vid Kalix kommun som har hand om parkeringen och därmed ansvarar för eventuella ombyggnationer.
Själva parkeringsplatsen är byggd så att det går att köra runt den, nästan som en cirkulationsplats. Men med så många bilar, bussar och människor mitt i den tidiga morgonstressen skapar den begränsade ytan ofta trafikstockning.