Första elevkullen ut
Den första kullen utbildade behandlingsassistenter i Norrbotten lämnar skolan och går ut i verkligheten.- Det är ett meningsfullt arbete och vi kommer säkert att behövas i olika verksamheter, säger Cecilia Kock om yrkesvalet.
Längst bak: Suvi Koivisto, Boden, Anneli Nilsson, Kalix, Ida Lundgren, Piteå, Elisabeth Nordmark, Kalix, Ilmi Kinnunen, Haparanda, Helena Asplund, Haparanda, och Viktoria Liikamaa, Haparanda. Mellersta raden: Cecilia Kock, Kalix, Charlotte Gustavsson, Kalix, Carina Karlsson, Haparanda, och Monica Nilsson, Klöverträsk. Längst fram: Jan Gustavsson, Kalix, Karl-Johan Niva, Haparanda, och Roger Perhult, Övertorneå.
Foto: Lotta Nilsson
Eleverna är nu redo att jobba inom psykiatrin, HVB-hem, SIS, missbruksvård, asylboenden och kriminalvård.
Vill jobba med människor
Gemensamt för dem alla är att de har jobbat med människor tidigare - och det har gett mersmak.
- Jag vill absolut jobba med människor, säger Monica Nilsson, Klöverträsk, med medhåll av övriga.
- Jag vill gärna jobba med ungdomar, kanske på anstalt, säger Ilmi Kinnunen från Haparanda.
Eleverna kommer från hela Norrbotten till utbildningen som har riksintag.
Stort intresse
Behandlingsassistentutbildningen är den enda i sitt slag. Det finns varianter men dessa saknar praktik.
Den här utbildningen innehåller 26 veckors yrkespraktik.
Vilka är utsikterna för att få
jobb?
- Utbildningen är efterfrågad, det är ett krav för att få starta en KY-utbildning, och arbetsmarknaden finns representerad i ledningsgruppen. Några har fått sommarvikariat i branschen men vi vet inte hur hösten ser ut, säger läraren Ulla Öhman som tillägger att intresset för utbildningen dock är stort:
98 personer har sökt till höstens utbildning som har 20 platser.
Redo att börja jobba
Jan Gustavsson och Elisabeth Nordmark, båda från Kalix, har sommarjobb på kommunens behandlingshem Insikten.
Charlotte Gustavsson, också från Kalix, har sommarjobb på Johannisbergs ungdomshem.
Fängelset i Haparanda ska byggas ut men spaden i jorden dröjer och många har förhoppningar på de många nya tjänsterna där.
- Det här är en mycket bra utbildning med mycket bra lärare. Vi är redo för arbetsmarknaden, säger Jan Gustavsson.
Sista dagen i skolbänken avslutades på bästa tänkbara sätt:
Med kaffe och tårta och mycket framtidstro.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!