Luleås första NHL-proffs 60 år

Hardy Åström under NHL-tiden.

Hardy Åström under NHL-tiden.

Foto:

Jubilar2011-03-29 06:00

- NSD tänkte uppmärksamma din 60-årsdag.

- Jaså, det var kul, själv hade jag nästan förträngt det, säger förre stormålvakten i ishockey, Hardy Åström, som alltså fyller 60 år i dag.

I dessa yttersta tider då Luleå kokar i hockeyfeber kan det vara på sin plats att nämna att Hardy är den första infödde Luleåbo som blivit NHL-proffs.

Hur ska detta tolkas? Piteborna, kanske vet? Robert Nordmark men han tog sina första stapplande steg i Kalix innan Per Ledin gjorde tre matcher för Colorado Avalanche.

Tränat Modos damlag
Nåväl, Hardy är i gengäld mycket Luleå. Han föddes i Svartöstan nära järnverket, stans bultande hjärta, och farsan var NJA:are. Numer bor han i den lilla byn Österbursjö någon mil utanför hockeystaden Örnsköldsvik.

- Det är kärlekens förunderliga vägar som fört mig hit, konstaterar Hardy.

Han har varit tränare i Modos damlag i hockey och sonen Sebastian spelar back i klubbens juniorlag.

Hur ser du på hockeydramat som utspelas inför våra ögon?

Det blir tyst i luren en stund, målvakten harklar sig och tar sats.

- Tyvärr, måste jag säga, mitt hjärta är gulsvart. De upptäckte mig och jag hade fina år i klubben. Men sedan är det Luleå som gäller, synd att de inte kan mötas i finalen.

Proffs
På Malmvallen i Svartöstan började karriären.

- Vi spelade mycket landhockey och det föll sig naturligt att jag stod i mål, säger Hardy.

Sedan blev det spel i Luleå AIK i division 3. Ansvariga i Skellefteå fick korn på den reaktionssnabbe Luleågrabben och såg potentialen. Säsongen 1974-75 krängde han på sig den gulsvarta tröjan och succén var given. Ett år senare gjorde han framgångsrik debut i Tre Kronor i ett fullsatt Scandinavium mot Sovjet. 2-2 blev slutresultatet, en jätteframgång, mot de på den tiden oövervinnliga ryssarna.

I samma veva tecknades proffskontrakt med New York Rangers. Han och Göran Högosta blev de första europeiska målvakterna i NHL. Det blev 27 matcher i farmarlaget New Haven Nighthawks och efter att ha uppnått en räddningsprocent på 91,3 procent fick han fyra matcher i Rangers.

Norrbottningar
Därpå följde ett år som burväktare i Skellefteå AIK med gott facit. Säsongen 1979-80 skrev han på för Colorado Rockies. Det blev två år i NHL och ett i diverse farmarlag.

- Inte blev jag dollarstinn på proffshockeyn men minnen finns kvar. Jag har levt min dröm, det ångrar jag inte, konstaterar Hardy från Svartöstan.

Han avslutade karriären på ett grandiost sätt. Säsongen 1984-85 blev han svensk mästare med Södertälje SK. Han var elitseriens äldste spelare och bidrog starkt till att SM-guldet hamnade i Södertälje. Han kommer också ihåg att det året blev det lag på att målvakter skulle ha hjälm, tidigare var det bara mask som gällde. Han fortsatte ett år till av bara farten med "Kringlorna" som laget brukar kallas i folkmun, belöningen blev ett SM-silver.

- Vi var många norrbottningar i laget. Hans Säärkijärvi från Kiruna, Leif R Carlsson från Piteå och lagets stora stjärna Anders Eldebrink, som är "morjärvare", berättar Hardy.

Vilken är den jobbigaste spelare du mött?

- Matti Ruisma, säger Hardy, utan att tveka. Han var hal som en ål.

Vid 36 års ålder lade han förnöjt målvaktsklubban på hyllan. Efter karriären har han jobbat som snickare. Numera är han skyddsvakt på M-Real i Husum.

Hardy is the man - grattis!

Namn: Ray Hardy Åström.

Född: I Svartöstan, Luleå.

Bor: Österbursjö, Arnäsvall utanföör Örnsköldsvik.

Ålder: Fyller 60 år i dag.

Yrke: Skyddsvakt.

Längd: 181 cm

Vikt: 80 kg

Moderklubb: Luleå AIK

Karriär:

1974-1977 Skellefteå

1977-1978 New York Rangers (NHL)

New Haven Nighthawks (AHL)

1978-1979 Skellefteå

1979-1981 Colorado Rockies (NHL)

Fort Worth Texans (CHL)

1981-1982 Oklahoma City Stars (CHL)

1982-1983 Örebro

1983-1984 Modo

1984-1986 Södertälje

Medaljer:

1976-1977 VM-silver

1984-1985 Elitserieguld

1985-1986 Elitseriesilver

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!